DOLAR21,1653% 0.98
EURO22,7649% 1.1
STERLIN26,4118% 0.47
FRANG23,2606% 0.8
ALTIN1.322,06% 0,68
BITCOIN26.821,67-1.178

MESLEKİ EĞİTİM MASAYA YATIRILDI

Yayınlanma Tarihi :
MESLEKİ EĞİTİM MASAYA YATIRILDI

Adana Sanayi Odası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Mesleki Eğitim Çalıştayı” yapıldı. Sanayiciler, milli eğitim yetkilileri, meslek lisesi öğretmenleri, üniversite akademisyenlerin buluşmasında sorunlar ve çözüm önerileri dile getirildi.

ADASO Salonu’ndaki çalıştayın açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, mesleki eğitimin ülkemizin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, sorunların gerçekçi biçimde belirlenmesi ve uygun çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla çalıştayın düzenlendiğini bildirdi.  Bölgesel ve sektörel anlamda etkili bir yol haritasının ortaya çıkarılmasının hedeflendiğini vurgulayan Kıvanç, ülkemizde mesleki eğitimin uzun yıllardır siyasi popüliizme kurban edildiğini söyledi. Kıvanç, “Yanlış sosyo-kültürel politikalar ara eleman kavramını ön plana çıkarmak bir yana, sosyal statü aracı olarak yükseköğretimin yıldızını daha da parlatmıştır” dedi.

Mesleki eğitimde de şartların arz-talep dengesi ile belirlendiğini, talebin yetersiz, niteliklerin düşük olmasının eğitimdeki üretim kalitesini doğrudan etkilediğini belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, talebin nicelikten çok nitelik olarak yükseltilmesinin temel hedefler arasında yer alması, müfredatın güncellenmesi ve eğiticilerin de buna uygun hazırlanması gerektiğini kaydetti.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, teorik eğitim sonrası uygulamalı eğitimin etkili şekilde verilemediğini, bunun önemli sorun olarak gündeme geldiğini belirterek, staj kavramının ülkemizde gerektiği gibi uygulanamamasından sanayiciler kadar öğrencilerin de yakındığını vurguladı.

Çalıştayda oluşacak sinerjinin ihtiyaç duyulan yapısal çözümlere ulaşılmasını biraz daha yakınlaştıracağına inandığını belirten Kıvanç, şöyle konuştu:

“Çalıştay, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu teknik eleman ihtiyacını gidermeyi doğrudan etkileyeceği gibi ülkemizin önemli sorunlarından genç işsizlerin sayısında da azalmaya katkı sağlayacaktır Bugün burada büyük öneme sahip çalışmanın farkındalığına ulaşmış kişilerle aynı çalıştayda yer almaktan büyük mutluluk duymaktayım. Bu farkındalığın çalıştay süresince uygulamaya yönelik güçlü bir fikir zenginliğine dönüşeceğine inanmaktayım. Çözüm için de mevcut politika ve uygulamaların yerine; planlamacı bir anlayışla; toplumsal gereksinimleri, istihdamı ve yaşam boyu eğitimi, ülkenin bilim ve teknoloji yeterliğinin güçlendirilmesini temel alan ulusal mesleki eğitim politikaları yaşama geçirilmesi kanaatindeyim.”

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, mesleki ve teknik eğitim verilen okullarda en iyi eğitimi vermeye çalıştıklarını, ancak sanayicilerin ihtiyacını karşılayacak şekilde sunulduğuna evet demenin mümkün olamadığını söyledi.

Mesleki eğitimde tarafların birbirlerinden yakındığını, bunun da önemli sorun olduğunu gösterdiğini belirten Selamet, “Süreç içerisinde mesleki eğitimde değişiklikler, yeniden yapılandırmalar gerçekleştiriliyor. Çalıştayın bu sorunların tespit edilerek çözümüne önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Adana Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu da, çalıştayı çok önemsediklerini, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimden çok şey beklendiğini belirtti. Sanayicilerin de, eğitimcilerin ve öğrencilerin de şikayetçi olduğunu vurgulayan Horozoğlu, “Ülkemizde kalite sorunu yaşanıyor. Özellikle AB ülkelerini esas alıp istatistiki rakamların Türkiye’de olmasını arzu ediyoruz. Ama bu kantiteyi nasıl kaliteye çeviririz, bunu düşünmüyoruz” diye konuştu.

Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, sanayiciler, milli eğitim yetkilileri, meslek lisesi öğretmenleri, Çukurova Üniversitesi ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden akademisyenlerin katıldığı çalıştayda, Aachen Üniversitesi’nden Dr. Bayram Aslan, “Almanya eğitim sistemi”, Ankara Sanayi Odası’ndan Aydan Türkoğlu da uyguladıkları Okul Sanayi Eğitim Programı ile ilgili sunum yaptı.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  21,157721,1653% 0.98
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  22,644422,7649% 1.1
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  26,274226,4118% 0.47
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  23,229823,2606% 0.8
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  15,746515,7657% 0.94
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.115,002.161,57% 0,68
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  1.321,881.322,06% 0,68
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  26.821,67-1.178

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış