Gündem Adana

MADENCİLERDE BAŞKAN MEHMET YILMAZ OLDU

MADENCİLERDE BAŞKAN MEHMET YILMAZ OLDU
12 Aralık 2016 - 7:15

Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanlığı’na seçilen Mehmet Yılmaz, madencilere sahip çıkmanın insanlık görevi olduğunu vurguladı

madenciler-3ADANA – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası (MMO) Adana Şube Başkanlığı’na Mehmet Yılmaz getirildi. Sabahatdin Sakatoğlu’nun 16 yıllık başkanlığının ardından istifasını kabul eden Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu, oybirliğiyle 2. Başkan Mehmet Yılmaz’ı başkanlığa getirdi.

madenciler-6Mehmet Yılmaz, Seyhan Otel’de düzenlenen ve Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel, İstanbul Şube Başkanı Mesut Erkan, TMMOB’ye bağlı odaların Adana şube başkanları, maden mühendisleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle görevi Sakatoğlu’ndan devraldı. Hizmetlerinden dolayı Sakatoğlu’na plaket sunulurken, meslekte 50. Yılını dolduran maden mühendislerine de onur belgesi verildi.

SAKATOĞLU, ONURLA DEVREDİYORUM

Görevi Mehmet Yılmaz’a gönül rahatlığıyla devrettiğini kaydeden Sabahatdin Sakatoğlu, “Mensubu olmaktan her zaman onur duyduğum maden mühendisleri camiası içinde mesleğime olan aşkım, meslektaşlarım ve sektörüme olan saygım nedeni ile kaçamayacağım bir görev ve sorumluluk duygusu ile 16 yıl önce üstlendiğim şube yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevimi bir nöbet değişimi ile bırakıyorum. Sadece şube başkanlığı görevimi bırakıyorum. Mesleğim ve meslektaşlarım için hizmet etmeyi son nefesime kadar sürdüreceğim” dedi.

madenciler-5MEHMET YILMAZ, SEVGİYİ KATLEDEN TERÖRÜ KINADI

2014 ve 2015 yıllarında, yaşanan ölümler, facialar ve patlayan bombalar nedeniyle MMO tarihine acılarla dolu bir dönem olarak geçtiğini ancak ne yazık ki içinde bulunduğumuz yılda da dünyanın çeşitli ülkeleri ile birlikte ülkemizde de bombaların patlamaya, yaşamların sona ermeye devam ettiğunu belirten Maden Mühendisleri Odası Adana Şube’nin yeni Başkanı Mehmet Yılmaz ise, “Dünyanın değişik yerlerinde, yaşadığımız coğrafyada ve ülkemizde yüzlerce insanın ölümü ile sonuçlanan katliamlar tüm insanlığın vicdanını yaralamış ve geleceğe dair endişelerin artmasına neden olmuştur. Sevgiyi, barışı, dostluğu ve adaleti katleden her türlü terörü kınadığımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

madenciler-4MADENCİLERE SAHİP ÇIKMAK İNSANLIK GÖREVİDİR

Madenlerin yer altından çıkarılmasının oldukça tehlikeli ve zor olduğuna işaret eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Her türlü tehlike ve zorluğa karşı doğayla mücadele ederek yer altı zenginliklerimizi üreten, gerektiğinde bu uğurda yaşamını kaybeden üyelerimize ve maden emekçilerine sadece bizlerin değil toplumun tüm kesimlerinin vefa borcu bulunmaktadır. Her gün eşleri ve çocukları tarafından “hayırlı işler” diye uğurlanan ve her akşam “geçmiş olsun” diye karşılanan ölümle burun buruna yaşayan bu insanlara ve mesleğe sahip çıkmak bir insanlık görevidir.

MADENLER ÜRETİME ALINMALIDIR

Madencilik, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutan sektörlerden biri olmuştur. Bu bakımdan, madencilik sektörü dün olduğu gibi bugün de uluslar için vazgeçilmez konumunu sürdürmektedir. Türkiye ise maden bakımından zengin doğal kaynaklara sahip olan ancak bunları ülkenin yararına sunamayan, nadir ülkelerden birisidir. Türkiye’nin gelişmesi ve periyodik ekonomik krizlerden kurtulması için madenlerin üretime alınması ve bu yolla sanayinin ham ve ara madde ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

madenciler-2İŞ KAZALARINDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

İş kazaları istatistiklerinde ülkemiz hala Avrupa’da birinci sırada, dünyada ise üçüncü sıradadır. Bu tablonun bir an önce değişmesi ve yerin altında, adeta ölüm-kalım mücadelesi vererek ailelerinin geçimini sağlayan onlarca madencimizin yaşamlarının güvence altına alınması gerekmektedir. Ayrıca, sektörde çalışan madencilerimiz ve meslektaşlarımız yaptıkları emek yoğun bu işin karşılığını hiçbir şekilde alamamakta, üstüne üstlük emeklerinin karşılığını ya canları ile ödemekte ya da mahkemelerde sanık olarak yüzlerce yılı bulan cezalarla yargılanmaktadırlar.

GÜNÜMÜZÜ GÜNEŞİN SOFRASINDA KUTLAYACAĞIZ

Sektörün ve sektörde çalışanların ihtiyacını karşılamayan bir Maden Kanunu çıkartılmış ancak buna paralel olarak çıkartılması gereken Uygulama Yönetmeliği henüz ortada yoktur. Sektör ve çalışanlar halen ne yapacağını bilmez halde beklemekte ve sektör gittikçe daralmaktadır. Çalışanlar ise işsizlikle karşı karşıyadır. Dünyada ve ülkemizde yaşadığımız ölümlere ve her türlü olumsuzluğa rağmen çalınan savaş tamtamlarına karşı yürüdüğümüz bu karanlık yolun sonunda doğacak güneşin altında, güneşin sofrasında türküler susmaz halaylar sürer inancıyla 2016 yılının “Dünya Madenciler Günü”nü dostların arasında, güneşin sofrasında el ele, omuz omuza coşku içinde birlikte kutlayacağız.”

madenciler-1GÖREV BÖLÜMÜ

Oy birliği ile başkanlığa seçilen Mehmet Yılmaz’la birlikte 2. Başkan Serdal Özbek, Sayman İbrahim Işık, Yazman Alper Cenk Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri M.Özgür Keskin, Mustafa Uylaş ve Alican Özdemir Maden Mühendisleri Odası Adana Şube’nin yeni döneminde görev yapacak.

marmaris tekne turu