DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

KARALAR, KURTULUŞ BAYRAMINI KUTLADI

Yayınlanma Tarihi :
KARALAR, KURTULUŞ BAYRAMINI KUTLADI

zeydan karalar 5 ocakCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, Fransız işgali sırasında yaşanan her türlü zorluğa göğüs geren kahraman Adanalıların direnmeyi asla bırakmadığını ve sonunda düşmanı yıldırıp şehrini özgürleştirdiğini söyledi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vuku bulmuştur” sözleriyle, Kurtuluş Mücadelesine dair ilk düşüncelerinin Adana’da oluştuğunu direkt ifade ettiğini hatırlatan Zeydan Karalar, “Mustafa Kemal Atatürk, 1918’de, Kurtuluş Savaşı öncesinde geldiği Adana’da bir süre kalmış ve incelemelerde bulunmuştur. O sıralarda İskederun’a asker çıkarma hazırlığı yapan İngiliz ve Fransızlara karşı, bu emellerini gerçekleştirmeye teşebbüs etmeleri halinde ateşle karşılık verileceğini telgrafla bildirmiştir. Adana’dan verilen bu emir Kurtuluş Savaşı’ın ilk emri olarak tanımlanabilir. Kurtuluş Savaşı’nın ardından, Mart 1923’te Adana’ya bir kez daha gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu kez ünlü sözünü söylemiş, Milli Mücadeleyi gerçekleştirme ve adından Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma kararına dair düşüncelerinin Adana’da oluştuğunu dünyaya ilan etmiştir” dedi.

“Esaret altında tutulmak istenen bir ulusun özgürlüğe giden yoldaki mücadelesi Adana’da hayat bulmuş ve yeşermek üzere toprağa düşen bir tohum gibi Türkiye’ye umut olmuştur” diyen Zeydan Karalar, Adanalıların 5 Ocak Kurtuluş Bayramını kutladı.

Karalar, özgürlüğü sonsuza kadar sürdürmenin tek yolunun Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerlemek olduğunu vurguladı.

 

YORUM YAP