Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

KAHRAMANLARA SAYGI

Yayınlanma Tarihi :
KAHRAMANLARA SAYGI

Biz De Varız Destekleme Derneği ve Adana Rotary Kulübü’nce 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl ilki düzenlenen ‘Şehitleri Unutmadık,  Unutmayacağız’ konulu Karma Spor Etkinliği geniş katılımlı olarak gerçekleştirildi. Şehit aileleri ve gaziler onuruna Şehit Anaları Spor Kompleksi’nde düzenlenen anlamlı etkinlikte badminton, basketbol, oyun parkuru ve körling oyunları yapıldı. Biz de Varız Destekleme Derneği ve Rotary Kulübü tarafından hazırlanan plaketler sahiplerine takdim edilerek, desteklerinden dolayı teşekkür edildi.

‘BİZLERİ MUTLU EDECEKTİR’

20 yıl önce yaptırılan Şehit Anaları Spor Kompleksi’nde şehit annelerini ağırlamaktan gurur duyduklarını söyleyen Adana Rotary Kulüp Başkanı Alpay Sezgin, “Adana Rotary Kulübü kurulduğu 1968 yılından beri Adana’da büyük ilklere imza atmış. Sayısız sosyal yardım projeleri üretmiş bir toplum kuruluşudur. 20 yıldır şehit ailelerine maddi destek veren spor kompleksini Adana’ya kazandıran, geçmiş dönem başkanlarımıza teşekkür ederiz. Buradan desteğini esirgemeyen Çukurova Belediye Başkanımız Soner Çetin’e çok teşekkür ederiz. Bundan 107 yıl önce tarihin en büyük destanı yazılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle andığımız bu özel günde, Biz De Varız Destekleme Derneği’yle hazırladığımız Karma Spor Etkinliğinde gençlerimizle ve çocuklarımızla birlikte olmak, onların pırılpırıl yüzlerini güldürebilmek bizleri mutlu edecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”dedi.

‘ŞEHİTLER VURULDUĞUNDA DEĞİL, UNUTULDUĞUNDA ÖLÜR’

Etkinliğin yapılmasının ilginç bir hikayesi olduğunu kaydeden Biz De varız Destekleme Derneği Başkanı Esin Parlak, “Şehit Anaları Derneği Başkanı sevgili Emine Kunt’u ziyaret ettiğimizde, bir şeyler yapmak istediğimizi söyledik. Bize söylediği şey şu oldu: ‘o kadar duygulandırdınız ki beni,  şehitler vurulduğunda değil, unutulduğunda ölür’ işte bu sözler bu olayı gerçekleştirmemizde ve bu olaya bu kadar ehemmiyet vermemize sebep olan en önemli nedenlerden biri oldu. Yaklaşık 4 aydır hazırlık aşamasında olan etkinliğimizin çok gizli kahramanları var. Etkinliğimizin özellikle 18 Mart’ın hemen arkasına gelmesi için çok mücadele ettik. Tabi ki bu vatan için kanını akıtmış şehitlerimizi burada hepinizin huzurunda saygı ile anıyorum. Biz bir fark olarak bu etkinlikte çocuklarımızın yüzünü güldürmek istedik. Zaten acıları ile hüzne bulaşmış annelerimizi en çok ne mutlu eder dedik ve onları çocukların mutlu edeceğini düşündüğümüz için özellikle bu günü çocuklarla geçirebilecekleri bir etkinlik olarak tertipledik. Çok güzel destekler aldık. Çukurova Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Büyükşehir Belediyesi Çukurova Belediyesi, Mavi Su Engelliler Derneği ve sponsorlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, iyi ki varsınız.”şeklinde konuştu.

‘NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’

Adana Şehit Anaları Derneği Başkanı Emine Kunt ise; “Biz yavrularımızı kara toprağa verdik. Bilir misiniz, bir anne için çocuğunun mezarının başında soğuk mermerle konuştuğunu? Bilir misiniz, bir bayram geldiğinde annenin nasıl acı çektiğini? Bilir misiniz, bu vatan için yavrularımızı verdiğimizi? Kanlarını akıttık, vatanımız vatan olsun diye. Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleri oldular. Hepsini burada bir kez daha rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Bu programın gerçekleşmesinde emeği geçen paydaşlara teşekkür ederim. Allah razı olsun, Allah kimseye evlat acısı göstermesin. Ne mutlu Türk’üm diyene.”dedi.

‘ŞEHİTLİK EN YÜCE MERTEBEDİR’

Şehitlerin borcunun hiçbir şekilde ödenmesinin mümkün olmadığını dile getiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Şehitlere, gazilere bu ülkenin bağımsızlığı ve istiklali için mücadele edenlerin haklarını ödemek mümkün değil. 18 Mart’ın hemen sonrasında şunu söylemek gerekir ki; Malazgirt’ten beri İstanbul’un fethinden beri bu toplum büyük acılar çekmiştir.  İstiklal uğruna bir aile yoktur ki,  Çanakkale’de olsun İstiklal Savaşı’nda olsun, bir yakınını şehit ya da gazi vermemiş olsun.  Türkiye’deki her aileye ateş düşmüştür.  Ama bu ateş tamamen ve tamamen memleketin istiklali ve bağımsızlığı içindir. Ve onun içindir ki;  şehitlik en yüce mertebedir. Çanakkale Savaşı’yla ulusal Kurtuluş mücadelesinin hiçbir mücadele ile kıyaslamamak gerekir.  Çanakkale’de Mustafa Kemal’in komutayı almasından sonra başlamasına rağmen Mustafa Kemal anılmamaktadır.  İki gün önce Diyanet’in bildirisinde bunun dikkati çekildi.  Hiçbir şekilde Çanakkale Zaferi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün isminden bahsedilmedi. Bir kez daha söylüyorum.  Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı,  ulusal Kurtuluş mücadelesi olmazdı. Bu günü şehitlere saygı açısından önemsiyorum.  Bunu unutmamak ve unutturmamak gerekir.  Bu vesileyle herkesi en derin saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

‘ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR’

Bu gün için, özel bir gün seçildiğini söyleyen Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin,  “ Bu yıl, 18 Mart günü Çanakkale Destanı’nın 107. Yıldönümüydü. Biz de kutladık, andık.  Çanakkale ve Adana şehitlerimizi andık.  500 kreş öğrencilerimizle ve vatandaşlarımızla birlikte çok güzel bir etkinlik yaptık.  Şehitlerimizin bizim için anlamını ve önemini belirtmeye gerek yok. Hakikaten Türkiye’nin her yerinde Cumhuriyet Halk Parti’li belediyeler olarak, 18 Mart Çanakkale Zaferi gibi diğer ulusal konularda ne kadar hassas davrandığımızı önceki gün Türkiye’ye bir kez daha gösterdik. Tabii ki şehitlerimizi biz ne kadar anlatsak, burada sizin yüreğinizdeki acı kadar tarif edemeyiz. Ateş düştüğü yeri yakar diye bir laf var, inanın o ateş bizi de yakıyor. “diye konuştu.

‘KIYMETLİ AİLELERİNE SABIRLAR DİLİYORUM’

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlter Ünlü Kaplan, şunları kaydetti: “Üniversitemizin de paydaşı olduğu karma spor etkinliğinde sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum.  Bu gün bu güzel günde beraber olmamızın amacı; büyük bir aile olduğumuzu yaşatmak ve şehitlerimizin bu güzel evlatlarına elimizden gelen desteği vereceğimizi göstermek,  onların her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmektir.  Bazı kahramanlar biz rahat uyuyalım diye uyanık kalır.  Bazı kahramanlar rahat ve huzurlu yaşayalım diye vatana millete bayrağa canlarını verirler.  Siz değerli şehit ailelerinin çocukları, bayrağın ve vatanın bölünmez bütünlüğü için canını verirken bizlerin de canımızdan bir parça alır.  Geride bıraktığı yakınları ile birlikte özellikle çocukları yine bizlere ve milletimize emanettir. Bu vesileyle kahraman şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyor, kıymetli ailelerine sabırlar diliyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, katılımlarından dolayı saygılarımı ve sevgilerimi iletiyorum.”

‘ALLAH BİR DAHA BU ACILARI YAŞATMASIN’

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer ise şunları söyledi: “ Şehitleri doğuran annelerdir,  anneler her zaman baş tacımızdır. Allah onların eksikliklerini vermesin.  Sadece önemli günlerde değil,  şehitlerimizin çocuklarına ve annelerine her alanda ve her zaman sahip çıkmamız gerekiyor. Ve her zaman yanlarında hissetmemiz gerekiyor.  Bu etkinliği düzenleyen, tertipleyen ve burada var olan herkese teşekkür ediyorum. Allah bir daha bu acıları yaşatmasın. Şehitlik elbette en yüce değerdir. Ama çocuklarımızın yaşaması gerekiyor. Şehitlerimiz her zaman başımızın üstünde, kalbimizde yerleri ayrı. Mekânları cennet olsun.”

YORUM YAP