DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘KADIN’ ÇAĞRISI!

Yayınlanma Tarihi :
‘KADIN’ ÇAĞRISI!

kadinhaklariABD Adana Konsolosluğu, Adana Kent Konseyi ve Adana Kız Lisesi Mezunlar Vakfı işbirliğiyle 10 Aralık Kadın Hakları Günü kapsamında Adana Kız Lisesi’nde bir program düzenlendi. Programda, İstanbul Sözleşmesi, Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi ve Kadın Hakları konularının tartışıldığı bir panel verildi.

Panel öncesi konuşan ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin sınır tanımadığını, tüm ülkelerde olduğunu söyledi. Dünyada her 3 kadından 1’inin şiddet gördüğünün, cinsel ilişkiye zorlandığının veya başka bir şekilde mağdur edildiğinin altını çizen Espinoza, “Dünya Sağlık Organizasyonu’na göre dünya çapındaki kadınların yüzde 35’i benzer bir şiddete maruz kalmış. İnsanlığımızın sürdürülebilirliği ise bu şiddeti durdurmamıza bağlı.” dedi. Espinoza, sürdürülebilir ve demokratik toplumlar oluşturmak, açık ve güvenilir bir yönetime sahip olmak, barış ve güveni devam ettirmek, canlı bir ekonomi oluşturmak, sağlık ve eğitim sorunlarına çözüm bulmak için kadınların güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, “Kadınların toplumsal hayatta daha etkin görev alması durumunda başarı kaçınılmaz olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Serap Baltacı ise kadınların önünde çeşitli engeller bulunduğunu vurgulayarak, “En öncelikli engelimiz de geleneksel kafa yapımızın değişmemesi. Esas bunun değişmesi lazım. Eksiklerimizden biri de kadınlarımızın birbirine çok fazla destek olmaması. Birbirimize destek olmazsak bu işi başaramayız.” diye konuştu. Kadının olmadığı yerde erkeklerin hiçbir iş yapamayacağı uyarısında bulunan Baltacı, “Bunu seçimlerde gördük. Kadınlar olmasaydı hiçbir erkek kapı kapı gezmezdi.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelde Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi Üyesi Kübra Özbiçer, Türkiye’de kadın haklarının tarihsel gelişimi ve İstanbul Sözleşmesi hakkında bilgiler verdi. Daha sonra panele telekonferans sistemiyle Amerika’dan Knoxville Aile Adalet Merkezi Başkanı Amy Dilwort bağlandı.  Dilwort, Aile Adalet Merkezi hakkında bilgiler verdi.

YORUM YAP