Gündem Adana

KADER, 3 PARTİYE TEPKİLİ

KADER, 3 PARTİYE TEPKİLİ
05 Mart 2014 - 15:10

kaderAdana siyasetinde yeterince kadına yer verilmediğini öne süren siyasi partilerin kadın temsilci ve adayları,  Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Adana Şube’sinin düzenlediği toplantıda bir araya gelip, meclis üyeliği listelerinde yeterince kadınlara yer verilmediğini eleştirip, tepkilerini ortaya koydu.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Adana Şubesi, yeni üyelerini tanıtmak ve 30 Mart’ta yapılacak seçimlerde listelerde yer alan kadın adayların durumlarını değerlendirmek üzere Özsüt’te kahvaltıda nir araya geldi. AK Parti, CHP ve MHP’de siyaset yapan ve aday olan kadınların da hazır bulunduğu toplantıda konuşan KADER Adana Şube Başkanı Hanife Küçükyılmaz, 30 Mart’ta yapılacak seçimlerde siyasi partilerin kadınları yine görmezden geldiğini ve listelerde seçilecek yerlerde yer verilmediğini öne sürerek, partilere tepki koydu. Meclis üyelikleri için yapılan listelerde yine kadınların seçilecek yerlere yazılmadıklarını ve yeteri kadar kadın meclis üyesi adayı bulunmadığından şikâyetçi olan Küçükyılmaz,” Partiler, zayıf oldukları ve seçimi yüzde yüz kaybettikleri yerlerde kadın aday göstererek bizi susturamazlar. Bu yaptıkları kadınları bir kez daha yok saymadır. Madem öyle bu saatten sonra biz kadınlar de tepkimizi artık daha sert bir şekilde dile getireceğiz” dedi.

KADER’in Belediye Başkan adaylarını belirleme ve sonraki süreçlerde kadınları hak ettikleri “seçilebilecek” yerlerden belediye başkan adayı göstermeleri konusunda birçok çağrı ve eylemde bulunduğunu anımsatan Küçükyılmaz,” En azından belediye meclis üyelikleri sıralamasında da fermuar sisteminin uygulanması gerekirdi. Ancak bugün yapılan listelere bakıyoruz da değişen hiçbir şey yok. Ne Adalet ve Kalkınma Partisi’nde, ne Milliyetçi Hareket Partisi’nde ve ne de Cumhuriyet Halk Partisi’nde yeterli sayıda ve seçilebilecek yerden kadın var. Hani, yerelde seçim, kadınlar çözüm’dü? Bu mudur sizin demokrasi ve eşit temsil anlayışınız. Binbir emekle partinin kampanyasını aylar öncesinden başlatan, kendi kent ve beldelerinde uzun zamandır sahada aktif çalışmalar yapan, ev ev dolaşarak kampanya yürüten kadın aday adayları siz yok sayarsanız biz de sizi yok sayarız” şeklinde konuştu.

‘Siyasette kadını sadece oy deposu olarak gören ve gösteren anlayışları şiddetle kınıyoruz’ diyen KADER Başkanı Hanife Küçükyılmaz, Parti Genel Merkezlerine tekrar çağrıda bulundu. CHP Parti Meclisi üyesi ve Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Pişkin’de, kadınların seslerini CHP Genel Merkezine ileteceğini ve bunla ilgili bir tüzük değişikliğine gideceklerini söyledi.