Gündem Adana

İSTATİSTİKLER YALAN MI?

İSTATİSTİKLER YALAN MI?
20 Aralık 2016 - 10:42

 

soylesiÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırma Merkezi Kültür Evi’nde gerçekleştirilen ve gelenekselleşen konferanslar dizisinin bu haftaki konuğu Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadullah Sakallıoğlu oldu. Prof. Dr. Sakallıoğlu, konak sohbetlerinde katılımcılara “İstatistik Yalan mı, değil mi?” başlıklı sunum yaptı.

Her hafta farklı konu ve konularda konusunda uzman isimleri Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi’nde takipçileriyle buluşturan Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik, haftanın konuğu Prof. Dr. Sakallıoğlun’u tanıtarak çalışmaları hakkında bilgi verdi. İstatistiğin hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir kelime olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Abik, sosyoloji, psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, seçimler, bilimsel çalışmalar ve buna benzer her konunun istatistiği kapsadığını söyledi.

Prof. Dr. Sakallıoğlu “İstatistik Yalan mı, değil mi ?”

Haftanın konuğu ÇÜ Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadullah Sakallıoğlu kürsüye çıkarak istatistik hakkında yıllarca edindiği bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Prof. Dr. Sakallıoğlu, genelde istatistiğin yalan olduğuna dair bir algı olduğunu ifade ederek istatistiğin kesinlikle yalan olmadığını, sırtını matematiğe dayayarak destek aldığını ve gerçekleri dile getirdiğini söyledi.

instagram video indir“İstatistik, genelde verilerin özetlenmesi, düzenlenmesi ve yorumu şeklinde ifade edilir.” diyen Prof. Dr. Sakallıoğlu, “İyi niyetle yapılan bir istatistiğe yalan denilemez. Ama kötü niyetle yapıldığı zaman tabi ki doğal olarak yalan olarak düşünülebilir. Yarım bardak bir suyun dolu tarafından bakmanın etkisiyle boş tarafından bakmanın etkisinin aynı olmadığını, sonuç olarak ikisinin aynı olduğunu fakat yorum yaparken dolu kısmını göstermenin daha anlamlı olduğunu görürüz.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Sakallıoğlu’nun sunumunun ardından Merkez Müdürü Prof. Dr. Abik teşekkür plaketi takdim ederken etkinlik anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

marmaris tekne turu