Gündem Adana

İNCİRLİK’TEKİ ÇUVAL DAVASINDA BERAAT

İNCİRLİK’TEKİ ÇUVAL DAVASINDA BERAAT
06 Ekim 2018 - 23:15

cuval (1)Adana’da 2 yıl önce İncirlik Hava Üssü’nde nöbet tutan ABD askerinin başına çuval geçirmeye çalışan TGB üyeleri Yalçın Semir Akarsu ve Cenk Kızılırmak’ın yargılandığı davada karar çıktı. Her iki sanık hakkında da mahkeme ‘beraat’ kararı verdi. Duruşma sonrasında arkadaşlarıyla birlikte ortak bir açıklama yapan Akarsu, “Türk askerinin başına geçirilen çuvalı, Türk adaleti aldığı bu kararla Amerika’nın başına geçirmiş oldu” dedi.

SONER KAN
ADANA – Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde bir Amerikan askerinin başına çuval geçirilmeye çalışan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri Yalçın Semir Akarsu ve Cenk Kızılırmak, 12’şer yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davada beraat etti. Duruşma sonrasında açıklama yapan Akarsu, “Türk askerinin başına geçirilen çuvalı, Türk adaleti aldığı bu kararla Amerika’nın başına geçirmiş oldu” diyerek sevincini dile getirdi.

İNCİRLİK’E ‘DAVETLİ’ OLARAK GİRDİ

Olay, 23 Nisan 2016 tarihinde merkez ilçe Sarıçam’da yer alan İncirlik Hava Üssü’nde yaşandı. İncirlik’te düzenlenen; ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ kutlama etkinliğine katılan öğrenciler arasında yer alan TGB Adana İl eski Başkanı Yalçın Semir Akarsu, üste nöbet tutan bir Amerikan askerinin yanına gidip, “2003 yılında askerimizin başına çuval geçirdiniz. Bunun ve ülkemizdeki terör olaylarının sorumlusu sizsiniz” diye tepki gösterdi.

cuval (2)ABD’Lİ ASKERE ÇUVAL GEÇİRMEK İSTEDİLER

Akarsu, “Bombalar patlıyor, her gün şehit haberlerimiz geliyor. Bunun sorumlusu sizsiniz. Siz, üssünüzden dışarı çıkamıyorsunuz, ancak biz sizin çıkamadığınız hapishanenize kadar giriyoruz” diyerek, elindeki çuvalı ABD’li askerin başına geçirmek isterken, Cenk Kızılırmak da o anları cep telefonu kamerasıyla kaydetmişti. Bu olayın ardından gözaltına alınan Akarsu ve Kızılırmak, elektronik kelepçe takılarak ‘ev hapsi’ cezası almıştı.

12 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYORDU

Olayla ilgili olarak hazırlanan iddianame, Adana 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilirken, Yalçın Semir Akarsu ve Cenk Kızılırmak hakkında da; ‘askeri bölgeye izinsiz girmek’, ‘Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’na muhalefet’, ‘askeri bölgede izinsiz görüntü almak’ ve ‘hakaret’ suçlamalarından haklarında 12’şer yıla kadar hapis cezası istenmişti. İşte o davada sıcak bir gelişme yaşandı.

AMERİKAN ASKERİNİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLDİ

Ev hapsi cezaları kaldırılan ve tutuksuz yargılanan her iki sanık hakkındaki karar da açıklandı. Akarsu ve Kızılırmak, yargılandıkları davada beraat etti. Adana Adliyesi çıkışında kendilerini bekleyen arkadaşlarına sarılan Akarsu ve Kızılırmak, daha sonra İnönü Parkı’nda ortak bir açıklama yaptı. Yalçın Semir Akarsu, “Türk askerinin başına geçirilen çuvalı, Türk adaleti aldığı bu kararla Amerika’nın başına geçirmiş oldu” dedi.

MİLLETİN VİCDANINA BİR NEBZE SU SERPİLDİ

Akarsu, “Mahkemeler milletin vicdanıdır, millet de bu eylemi haklı görüyor. Bu eylemin yapılması millet nezdinde haklıysa; mahkeme de haklıdır, hakim de bu yönde karar vermiştir” yorumunu yaparken, Cenk Kızılırmak da; “Mahkemenin vermiş olduğu bu karar, Türk milletinin vicdanına bir nebze de olsa su serpilmiştir” ifadesini kullandı. Yapılan ortak açıklamaya TGB Genel Sekreteri Okan Özkan da katıldı.