Ankara Escortları

DOLAR32,1954% 0.12
EURO34,9168% -0.16
STERLIN41,0452% 0.28
FRANG35,2324% -0.17
ALTIN2.476,04% -1,08
BITCOIN69.794,64-1.136

İNCİRLİK’TE HAREKETLİ SAATLER

Yayınlanma Tarihi :
İNCİRLİK’TE HAREKETLİ SAATLER

incirlik3IŞİD’e yönelik hava operasyonlarında koalisyon güçlerinin kullanımına açılan Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde hareketli saatler yaşanıyor. ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki 480. Filo’ya bağlı 31. Savaşçı Kanadı’na ait savaş uçakları İncirlik’e iniş yapmaya devam ediyor. 6 F-16 savaş uçağının ardından bugün de üsse C-5 ve KC-135 tipi 2 askeri uçak daha indi.

SONER KAN

ADANA – IŞİD’e yönelik hava operasyonlarında koalisyon güçlerinin kullanımına açılan İncirlik Hava Üssü’ndeki askeri hareketlilik sürüyor. ABD’nin 480. Filo’ya bağlı 31. Savaşçı Kanadı’na ait uçaklarn üsse inişi devam ediyor. Önceki gün 6 F-16 savaş uçağının ardından bugün de C-5 ve KC-135 tipi 2 askeri uçak daha üsse iniş yaptı.

ASKERİ HAREKETLİLİK

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın ardından, IŞİD’e yönelik hava operasyonlarında koalisyon güçlerinin kullanımına açılan İncirlik Hava Üssü’nde hareketli saatler yaşanıyor. ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki 480. Filo’ya bağlı 31. Savaşçı Kanadı’na ait savaş uçakları üsse inişlerini sıklaştırdı. Halen Almanya’da konuşlu olan ve Alpler Bölgesi’nin güneyini korumakla görevli filonun, bu hafta içinde tamamının üsse konuşlanması bekleniyor.

incirlik224 SAVAŞ UÇAĞI DAHA YOLDA

Önceki gün filoya ait 6 F-16 savaş uçağının iniş yaptığı İncirlik’te bugün de askeri hareketlilik devam etti. ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı C-5 ve KC-135 tipi 2 askeri uçak daha üsse geldi. Ayrıca bu filonun yaklaşık 300 kişilik teknik bakım ekibi de geçen haftadan itibaren gelmeye başladı. Filonun geriye kalan 24 savaş uçağı da önümüzde günlerde İncirlik’te olacak.

İNCİRLİK DAHA EKONOMİK

Peki, ABD için İncirlik Hava Üssü neden önemli? İşte bu sorunun yanıtı; IŞİD’e karşı yapılan operasyonların getirdiği ekonomik yük olarak gösteriliyor. IŞİD hedefleri, Kuveyt’teki üsten kalkan uçaklar ile vurulduğuna dikkat çekilirken, buradan kalkan uçakların hedefe gidiş-gelişleri 2 bin kilometreyi geçiyor. Ancak İncirlik’ten kalkan uçağın aynı hedefe gidip gelmesi ise, sadece 500 kilometreyi buluyor.

incirlik1YAKIT TASARRUFU VE SORTİ

İşte bu nedenlerden dolayı İncirlik Hava Üssü, IŞİD hedeflerine olan mesafeyi dörtte bir oranında düşürüyor. Operasyonda İncirlik’i kullanan uçaklar, böylece hem yakıttan tasarruf edecek, hem de fazla sorti yapabilme fırsatı bulacak. Bunun yanında İncirlik Hava Üssü’nün modernizasyonu tamamlanmış bir üs olmasının da uçak bakımı ve personelin konaklaması yönünden de avantaj sağladığının altı çiziliyor.

YORUM YAP