DOLAR23,4941% 1.65
EURO25,3814% 1.24
STERLIN29,6171% 1.18
FRANG26,1104% 1.47
ALTIN1.483,92% 1,56
BITCOIN625.916-0.053

“İMO DİMDİK AYAKTA”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“İMO DİMDİK AYAKTA”

imo (1)İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nin 20. Olağan Genel Kurulu Başladı. Yarın yapılacak seçimlere tek liste ile gidileceği bildirilirken, 2 dönem başkanlık yapan Abdullah Bakır aday olmadığını açıkladı.

Seyhan Oteli’nde Divan Başkanlığını Hasan Aksungur’un yaptığı İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesinin 20. Olağan Genel Kurulunda konuşan Başkan Abdullah Bakır, TMMOB ve bağlı Meslek Odalarının Anayasa`ya ve yasalara dayanarak kurulduğunu, Anayasa ve yasaların, meslek örgütlerinin kamu adına denetim yapabileceğini, toplumsal yararı gözeteceğini, üyelerinin hak ve çıkarlarını koruyacağını, aynı zamanda üyelerinin mesleki açıdan gelişmelerini sağlayacak adımlar atacağını hükmettiğini belirtti. Bakır şunları söyledi.
“Odamız, bu hükümlere dayanarak özelleştirmelere karşı çıkmış, Boğaz Köprüsü tartışmalarında taraf olmuş, kent içi ulaşımda yanlış uygulamalara itiraz etmiş, su havzalarının ve yeşilin talan edilmesine sebebiyet verecek uygulamaları yargıya taşımıştır. HES`lerle ilgili görüş oluşturmuş, deprem önlemlerin alınması ve güvenli yapılaşmanın sağlanması noktasında uyarılarda bulunmuştur.

Bu uyarılarımız, siyasi iktidarı rahatsız etmiş olmalı ki gece yarısı kararnamelerle, oda–üye ilişkisi zayıflatılmak istenmiş, gelirlerimiz budanmış, kamu adına yaptığımız denetimler engellenmiştir. Üyelerimizin kendi örgütü tarafından denetlenme kanalları kapatılmıştır.

Amaç bellidir, Meslek Odaları üzerinde vesayet ilişkisi kurularak, Odalar mesleki denetim sürecinin dışına itilecek, yapı üretim süreci denetimsizliğe, kuralsızlığa teslim edilecektir. Odalarımız, mesleki konularla ilgilendiği gibi, ülkenin ekonomik-politik-sosyal tercihleriyle ilgili de görüş ve tavır oluşturarak, emek – demokrasi güçlerinin yanında saf tutmuştur.

İMO, ulaşımdan işçi sağlığına, deprem önlemlerinden kıyı yapılaşmalarına, mühendislik ücretlerinden, yapı denetime, kentsel dönüşümden, HES’lere, kentsel değerlerden, kentli kültürüne dair benzer tüm konulara her zaman müdahil olmuştur.

Bizler, ülkemizin yararını gözeterek vatandaşın haklarını ihlal eden, ülke topraklarını ulusal- uluslararası sermayenin pazar alanına dönüştüren anlayışlara karşı duracağız. Sözümüzü söyleyeceğiz, itirazımı yapacağız, davalarımızı açacağız. Çamlık ve 5 Ocak stadyumun alanlarındaki ihlallerde yaptığımız gibi.

Kentsel Dönüşüm, nüfusu her geçen gün artan kentlerin yeniden planlanması, yapılanması ve halkın daha rahat, daha sağlıklı, daha modern bir çevrede yaşaması, sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla daha ferah ve daha güzel bir kent yaratma isteği açısından bir gereksinimdir. Ancak, kentsel dönüşüm, nasıl ele aldığımıza, hangi temelden baktığınıza bağlı bir konudur. Özellikle ülkemizin, dünyanın önemli deprem kuşakları üzerinde bulunduğu, buna karşın yapı stokunun içler açısı durumda olması gerçeğinden hareketle, kentsel dönüşümün sağlıklı uygulanmasının hayati önemde olduğunu vurgulamak istiyorum.

Ve yine bizler barınma hakkının temel bir insan hakkı olduğuna ve bu hakkın vatandaş lehine, sağlıklı, depreme dayanıklı, çevre duyarlılığını gözeten, sosyal kültürel gelişmenin ve dayanışmanın devam ettirileceği koşullarda yapılmasının gerektiğine inanıyoruz.

Ülkemizde kamusal alanların, doğanın, çevrenin talanı; Bölgesel güç olma sevdasıyla başlayan ve iflas eden bir dış politika ve bu politikaları hayata geçirmek adına otoriter, baskıcı bir siyasi yapı mevcuttur.”

İMO Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır,  30 Mart 2014’de yapılacak yerel seçimlerde kentler ve yerel yönetimlerin ülke politikalarının doğrudan uygulama alanları olduğunu ifade etti.

KİMLER KATILDI?

İMO Adana Şubesi Genel Kuruluna Çukurova Belediye Başkanı ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan, İMO 2. Başkanı Şükrü Erdem, CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, CHP Ceyhan Belediye Başkan Adayı Arif Sezer, eski Milletvekili İbrahim Özdiş,  CHP İl Başkan yardımcısı Oktay Özbiçer,  CHP Çukurova İlçe Başkanı Haşmet Biçer, Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten,  MMO Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, EMO Başkanı Mehmet Mak, Gıda Mühendisleri Odası Şube Başkanı Şehmuz Alpaslan, Harita Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Zengin,  SES Başkanı Muzaffer Yüksel katıldı.

DEMOKRAT GRUBUN ADAYLARI

İMO Adana Şubesi’nin yarın yapılacak seçimine Çağdaş – Demokrat Mühendisler grubunun tek liste ile gidilmesi bekleniyor. İMO Yeni yönetim kurulu listesinin “Suphi Civelek, Duygu Argunşah, Nazım Biçer, Ahmet Berdan Dinçyürek, Hıdır Çak, Abdullah Apaydın ve Volkan Engin” den oluştuğu öğrenildi.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  23,488123,4941% 1.65
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  25,372025,3814% 1.24
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  29,527329,6171% 1.18
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  26,095026,1104% 1.47
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  17,604317,6129% 1.75
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.373,852.426,21% 1,56
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  1.483,661.483,92% 1,56
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  625.916-0.053

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış