Gündem Adana

İMO: ADANA TRAFİĞİNİN İÇİNDEN ÇIKILMIYOR

İMO: ADANA TRAFİĞİNİN İÇİNDEN ÇIKILMIYOR
28 Aralık 2016 - 11:13

İMO Adana Şube Başkanı H.Çağdaş Kaya, mevcut yolların yetersizliğine ve düzensizliğine eklenen yol yapım hatalarının kent içi trafiği iş ve okul saatlerinde işlemez duruma getirdiğini vurguladı

halilcagdaskaya-2İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya, hızlı kentleşmenin pek çok sorunu beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Kaya, Adana kent içi trafik sorunları üzerine yaptığı yazılı açıklamada betonlaşan, kalabalıklaşan, ulaşım araçları sayısı artan kentte sıkıntılı bir yaşam sürdürüldüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler’in 2014 yılında yayınladığı Dünya Kentleşme Olasılıkları raporunda yer alan verilerin insanların artık yaşamak için kırsal kesimler yerine artan bir oranda şehirlere yerleştiklerini gösterdiğini kaydeden Kaya, 1950 yılında, dünya nüfusunun yalnızca yüzde 30’luk diliminin kentsel alanlarda yaşıyorken, 2014 yılı itibarıyla bu rakamın yüzde 54’e ulaştığını vurguladı.

“ULAŞIM SORUNLARI KATLANIYOR”
Verilerin bu artışın devam ettiğini ve şehirlerin giderek daha da kalabalıklaşacağına işaret ettiğini belirten Kaya, bu hızlı kentleşmenin pek çok sorunu da beraberinde getirdiğine vurgu yaptı.

Adana’daki kentleşmenin ise diğer dünya örneklerinden daha kısa sürede ve çok daha çarpık bir gelişim içinde bugünlere geldiğini ifade eden Kaya, “Çevresel sorunlar, altyapı problemleri, sağlık, eğitim, işsizlik, yaşam kalitesi yönünde pek çok sorunun yanı sıra kent içi ulaşım sorunu ilk sıralarda yer almaktadır. Ve her geçen gün ulaşımla ilgili sıkıntılar daha da katlanmakta, içinden çıkılmaz duruma doğru yol almaktadır” diye konuştu.

halilcagdaskaya-1YAĞMUR VE RUTİN SORUN!
”Kent nüfusumuzun artışı ile birlikte yerleşim alanlarının plansız bir şekilde gelişmesiyle Adanalıların çevresel açıdan giderek gerileyen, betonlaşan, kalabalıklaşan, ulaşım araçları sayısı artan kentte sıkıntılı bir yaşam sürdürdüğünü dile getiren Kaya, “Mevcut yolların yetersizliğine ve düzensizliğine eklenen yol yapım hataları, kent içi trafiği iş ve okul saatlerinde işlemez duruma getirmektedir. Yağan yağmurda ise bu sıkıntılar katlanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Göl haline dönen yollar, kilitlenen trafik Adana’da her yağmurun yol açtığı rutin soruna dönüşmüş durumdadır” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Kent merkezlerinde, ana arterlerde yaşanan sıkıntının had safhada olduğuna işaret eden, plansızlığın yol açtığı bu sıkıntının park yasağına uyulmaması nedeniyle daha da katmerleştiğini bildiren Kaya, açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün Avrupa’da birçok metropolde merkeze yönelen yollardaki taşıt yoğunluğunu kontrol edebilmek için, var olan otopark alanları azaltılmakta ve katlı kavşak gibi sorunu göreceli çözmeye yönelik yatırımlardan vazgeçilmek yoluyla araçların kent merkezine yığılması önlenmektedir.

Ulaşım sorunu mevcut haliyle sinyaller vermesine rağmen ne yazıktır ki yerel yöneticilerimizden çözüm doğrultusunda yeterli çaba görememekteyiz. Şurası muhakkak ki bir süre sonra bu sorun öyle boyutlara gelecektir ki görmezden gelmek mümkün olamayacak ancak çözüm için gecikilmesi nedeniyle her şey çok daha fazla güçleşecektir.

İMO, ULAŞTIRMA KONGRESİ DÜZENLEYECEK
İMO Adana Şubemiz kurulduğu günden bu yana kent sorunlarının önemi ve giderilmesi doğrultusunda pek çok çalışma yürüttü, pek çok uyarıda bulundu. Bizlerin amacı Adanalıların modern, çağdaş, insana yaraşır bir kent kimliğine ulaşması yönünde adımların atılmasını sağlamaktır.  Sorunları dile getiriyorsak suçlama için değil çözüme davet etmek içindir. Her zaman bilgimizi, çalışmalarımızı Adana’nın hizmetine sunmaya, katkı vermeye hazır olduğumuzun da bilinmesini isteriz.

Bu çalışmalarımıza ek olarak 24-25-26 Mayıs günlerinde Adana’da Ulaştırma Kongresi düzenleyeceğiz. Kongre için bilim insanlarımızdan bildiriler gelmeye başladı. İstanbul Şubemizle birlikte yürüttüğümüz bu çalışma inanıyoruz ki ülkemize, kentimize ulaştırma politikalarıyla ilgili yeni bakış açıları sunacaktır.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimizden kent içi trafik sorunları konusunda uzmanlar ve meslek odalarımızla birlikte yürütecekleri detaylı, bilimsel çalışmalar bekliyoruz. Özellikle de sorunun temelini teşkil eden ulaşım ana planı çalışmasının bir an önce başlatılmasının gereğini önemle vurgularız. Adana’nın geleceğini düşünen, kent ve çevresinin mevcut koşullarını, karakteristik özelliklerini ve gereksinimlerini dikkate alan, insan öncelikli bir ulaşım planlaması yapılmalıdır.”

marmaris tekne turu