Gündem Adana

“İKTİDARIN KULLANDIĞI DİL, KIŞKIRTICI BİR DİLDİR”

“İKTİDARIN KULLANDIĞI DİL, KIŞKIRTICI BİR DİLDİR”
01 Aralık 2013 - 11:46

ali_ihsan_oktenAdana Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten yaptığı basın açıklamasında sağlık çalışanlarına yapılan saldırıların, aslında toplumun sağlıktan yararlanma hakkına yapılan bir saldırıdır dedi.

Hekim ve sağlık çalışanlarıyla Tabip Odasında bir araya gelen başkan Dr. Ali İhsan Ökten, “Çoğunlukla gazetelerde üçüncü sayfa haberleri olarak yer alan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları artık gazetelerin birinci sayfalarında ve televizyonların ana haberleri konusu haline gelmiştir. Bu saldırılar aslında çalışanlar bakımından bir güvenlik sorunu olmasının yanında, toplumun sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına da bir saldırıdır” diye konuştu.

Akıl Tutulması

Dr. Ökten, “Dün Dr. Ersin Arslan’ı öldüren eller birçok meslektaşımızı dövüp yaraladıktan sonra bugün meslektaşımız Dr. Cengiz Ünal’ı öldürmüştür.  Dil artık şiddetin dili olmuştur. Ulusal ya da uluslararası sorunlarını dayatma, şiddet ve güç kullanma gibi yöntemlerle çözmeye çalışan, vatandaşlarını ekonomik zorluklara boğan, yaşama alanlarını her gün daraltmaya çalışan, okuyan, aydın, entelektüel ve sanatçılarını aşağılayan bir iktidar toplumu giderek bir şiddet toplumuna dönüştürmüştür.  Bugünkü geldiğimiz nokta budur. Şiddet ülkenin her alanına yayılmış durumdadır. Çünkü iktidarın dili aynı zamanda şiddetin dili olmuştur. Bu dil hasta ve yakınlarını hekimlere ve sağlık çalışanlarına, öğrenci ve velileri öğretmenlere,  vatandaşı sanatçılara karşı kışkırtan, kendi ülkesindeki şiddet yetmiyormuş gibi aynı etnik ve dini temele dayanan komşu ülke halkına karşı aynı dili kullandığı kışkırtıcı bir dildir. Bu dil iyinin, güzelin, barışın, sağlığın dili değil, aksine kötünün, çirkinin, savaşın, sağlıksızlığın, şiddetin ve ölümün dilidir.  Akıl ise devre dışı kalmış, akıl tutulması olmuştur.

Şiddetin Nedenleri Ortadan Kaldırılmalıdır

Günümüzde şiddet toplumun tüm kesimlerine yayılmış durumdadır. Gazeteler her gün şiddet haberleriyle doludur. Kadına şiddet, doktora şiddet, öğretmene şiddet, sporda şiddet kısaca şiddetsiz bir günümüz geçmemektedir. ‘Şiddet’ günümüzün en önemli insanlık sorunlarından birisi haline geldiğinden, önemli olan şiddeti önlemenin yanında,  şiddetin nedenlerini ortadan kaldırmaktır” şeklinde konuştu.