Gündem Adana

İKTİDAR ÇİP KRİZİNE ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR

İKTİDAR ÇİP KRİZİNE ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR
22 Temmuz 2022 - 20:25

 

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer Pasaportlardaki Çip krizine ve gençlerin yurtdışına gidiş oranının artmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

İKTİDAR ÇİP KRİZİNE ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR

Orhan Sümer Daha önce pasaport basımında bir haftada sonuçlandırılan başvurular neredeyse üç haftaya sarktı. Buna Hollanda’daki tedarikçi firmanın çip tedarikini karşılayamamasının neden olduğu öne sürülüyor.

Nüfus müdürlüklerindeki başvurularını kontrol eden vatandaşlar günler geçmesıne rağmen E-devlet’ten “Başvurunuz basım öncesi kontrol aşamasındadır” ifadesiyle karşılanıyor. Bir çok vatandaşımız yakın tarihli biletlerinin yanmasından endişe ediyor” Dedi.

PASAPORT BASAMAYACAK HALE GELİNDİ

Orhan Sümer “Defalarca uyarı yapılmasına ragmen gerekli önlemler alınmadı. Kendi pasaportumuz için ne gerekiyorsa biz üretiriz diyenler ne yazık ki sözlerini tutamadı. 199 numaralı hattı arayıp aciliyet belirten kişiler için süreç biraz daha hızlı işliyor. Ancak herkes aciliyet belirtmeye başlayınca sistem tıkanıyor. Birçok kişi sosyal medyada günler öncesinden başvurmalarına rağmen halen pasaportlarını alamadıklarıyla ilgili şikayette bulunuyor. Asla öngürüsü olmayan bir iktidarın beceriksizliklerini görüyoruz. ” Dedi.

PASAPORT TALEBİ ARTIYOR GENÇLER ÜLKEDEN GİDİYOR

Orhan Sümer 2021’in ilk beş ayında Darphane hiç pasaport defteri üretmedi. Haziran ayında salgın önlemlerinin gevşetilmesi ile eşzamanlı olarak 41 bin adet defter üretimi yapıldı. Temmuzda bu rakam 10 binde kalırken, ağustosta 28 bin 800 oldu. Eylül ayında 69 bin 120 adet pasaport defteri imal eden Darphane, ekim ayında yaşanan yoğunluğun etkisiyle 153 bin 700 adede ulaştı. 2022 yılında üretimin sıkıntı oluşuna rağmen rakamlar sürekli olarak artıyor. Gençler ülkeden birer birer gidiyor. Birileri çıkıp herkese üst perdeden konustugu ve temel hakları yok saydıgı için ülkenin geleceği kayboluyor. Kimse merak etmesin. Cumhuriyet Halk Partisi İktidarında tüm gençlerimizin koşarak geldigi Türkiye’yi yeniden inşaa edeceğiz.” Dedi.