Ankara Escortları

DOLAR32,2035% 0.06
EURO35,0412% 0.13
STERLIN40,9918% 0.13
FRANG35,4314% 0.23
ALTIN2.503,31% -0,28
BITCOIN71.263,646.316

İHMALKARLIĞININ KURBANI OLACAKTI!

Yayınlanma Tarihi :
İHMALKARLIĞININ KURBANI OLACAKTI!

medikalparkMERSİN’İN Tarsus ilçesinde yaşayan evli ve 1 çocuk annesi 28 yaşındaki fizik öğretmeni Safiye Kuşçu Doğan, ihmalkarlığının kurbanı oluyordu. Yaşadığı karın ağrısını için doktorların ‘endoskopi yaptırın’ önerisine rağmen 3 ay boyunca işlem yaptırmayan genç öğretmen, sancıları dayanılmaz hale gelince Medical Park Tarsus Hastanesi’ne gitti. Safra kesesinin içinin tamamen taşla dolu olduğu anlaşılan Safiye öğretmen, laparoskopik ameliyatla iyileşti. Safiye Kuşçu Doğan’a, ameliyattan bir hafta sonra da ERCP yöntemi uygulandı.

İHMALİM YÜZÜNDEN ERTELEDİM

Safiye öğretmen ihmalkarlığının sonucundan nasıl ucuz kurtulduğunu şöyle özetledi: “Yaklaşık 3 ay önce şiddetli mide ağrısıyla bir özel hastanenin acil servisine gittim. Gastrit olduğu söylenerek, endoskopi önerildi. Çocuğumun küçük olmasını ve Ramazan ayı bahanesiyle ihmal ettim ve endoskopi yaptırmadım. Ama bundan kısa süre önce şiddetli mide ağrısı çekmeye başladım. Hemen gittiğim devlet hastanesinde bana gastroenteroloji polikliniğine gitmem söylendi. Medical Park’a geldim ve endoskopi, ultrason ve MRCP tetkikleri yapıldı. Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt safra kesemde taş olduğunu söyledi. Ana safra yollarında herhangi bir taş olmadığını söyleyip safra kesesi ameliyatı olmamı önerdi. Ameliyatı kapalı yöntemle Op. Dr. İbrahim Halil Karakan yaptı. Ameliyattan 1 hafta sonra da ERCP yöntemiyle ile sfinkterotomi işlemi uygulandı.”

ERCP İLE RAHATLATILDI

Operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Halil Karakan ise şöyle konuştu: “Hastamız kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılan ameliyatın ardından taburcu olduktan yaklaşık 1 hafta sonra yeniden şiddetli karın ağrısı ve sarılık şikayetiyle geldi. Tahlillerde, safra yolunun 12 parmak bağırsağına açıldığı yerdeki büzücü kasların aşırı kasılması ve fonksiyonunu yerine getirememesi üzerine safra akışını tıkadığı görüldü. Safra yollarında herhangi bir taş tespit edilmedi. Hastaya ERCP yöntemi ile sfinkterotomi işlemi yapılarak safra akışının rahatlatılarak sağlığına kavuşması sağlandı. Genelde ana safra yollarında taş tespit edilmesi üzerine ERCP işlemi ameliyat öncesinde yapılırken nadiren de olsa ameliyat sonrası da gereklilik halinde bu işlem yapılabiliyor.”

YORUM YAP