Gündem Adana

HKMO: SIK DEĞİŞEN İMAR PLANLARI ADANA’YA ZARAR VERİYOR

HKMO: SIK DEĞİŞEN İMAR PLANLARI ADANA’YA ZARAR VERİYOR
29 Aralık 2016 - 11:57

harita-muh-odasi-1HKMO Adana Şube Başkanı Yaşar Tanrıverdi, Adana’da planlama ve uygulama süreçlerinin büyük sorun teşkil ettiğini vurguladı

“Sık değiştirilen imar planları Adana’ya büyük zarar veriyor”

“İmar planları bütünsellikten uzak olmamalı”

ADANA – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Adana Şube Başkanı Yaşar Tanrıverdi, 2016 yılının Türkiye ve Adana için tam anlamıyla kara bir yıl olduğunu bildirdi.

2016 yılında yurdun hemen her yerinde patlatılan bombaların polis ve askerlerimiz başta olmak üzere sivil vatandaşları da hedef aldığını ekonomide de gerileme yaşandığını ifade eden Tanrıverdi, hain darbe girişimi sonrası hayata geçirilen Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) haksız ve hukuksuz uygulamaların beraberinde geldiğini,  2054‘ü mühendis, mimar olmak üzere 150 binin üzerinde kamu görevlisinin işten çıkarıldığını söyledi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak, haksız yere görevden uzaklaştırılmış veya işten çıkarılmış tüm üyeleriyle dayanışma içinde olacaklarını, sürecin her aşamasının üyelerinin haklarından sorumlu olmaları nedeniyle takipçisi olacaklarını ifade eden Tanrıverdi, “Demokratik bir meslek kuruluşu olan Odalarımız, Kamu Kurumu niteliğinde olup Anayasanın 135. Maddesine istinaden kurulmuştur. Odalarımız bir taraftan mesleğimizin bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında kamu ve özel sektörde gelişiminin sağlanması, meslektaşlarımızın sosyal ve diğer özlük haklarını, halkın ve toplumun refahı ekseninde korunması ve geliştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan ülkede ve dünyada yaşanılan sosyal, siyasal, toplumsal ve politik gelişmelere, gelecek güzel günler ve aydınlık bir yaşam adına duyarlı bir süreç izlemeye çalışmıştır. Bilindiği gibi darbe girişimlerinden sonra tüm siyasi partiler birlikteliğe işaret etse de bu çağrılar kısa süre sonra başka ve olumsuz bir boyut kazanmıştır. Oda olarak insanların bir arada ve kardeşçe yaşaması en büyük dileğimizdir” diye konuştu.

PLAN VE UYGULAMAYA DİKKAT ÇEKTİ

takipçi satışıTanrıverdi, planlama ve uygulama süreçlerinde Türkiye’de en çok sorun yaşayan illerin başında Adana’nın geldiğini belirtti. Adana’da planlama ve uygulama süreçlerinin çok uzun döneme yayılması, ölçeği ne olursa olsun sık değiştirilen ya da mahkeme kararları ile yerine getirilen imar planlarının sorunları derinleştirdiğini ve çözülemez duruma getirdiğini bildiren Tanrıverdi, Adana’da imar konularında yaşanan sorunlara sürekli yenilerinin eklendiğini ve bu durumun kentte ciddi sıkıntılara yol açtığını vurguladı.

Tanrıverdi, “İmar planlarında, bütünsellikten uzak ve sağlıklı bir değerlendirmeye dayanmadan yapılan değişiklikler itirazlara neden oluyor. İtirazlara dayanan mahkeme kararlan da itirazın yapıldığı bölgeyi etkileyerek kilitlenme yaratıyor” Bu nedenle, bugün Adana’da arsa konusunda önemli sıkıntılar yaşanmakta, mevcut arsalar ise imarlarının uygun olmaması ya da planlarının iptal edilmesi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır” dedi.

“EKONOMİ ZARAR GÖRÜYOR”

Bu durumun, başta Adana ekonomisine, kentleşme sürecine, harita sektörüne ve ilgili yan sektörlere olumsuz yansıdığını kaydeden Yaşar Tanrıverdi, “Meslek odalarımız 2017 yılında da yaşadığı kentlere sahip çıkmaya her koşul altında devam edecektir. İlgili Meslek Odalarımızın, kentimizin imar sorununa ilişkin yukarıda kısaca değindiğimiz, daha kapsamlı olan alternatiflerini Belediyelerimize sunmaya, Adana Büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle konuyla ilgili ortak çalışma yapmaya hazır olduğunu kamuoyu aracılığıyla duyururuz” dedi.

“TOPLUMUN TAMAMI KUCAKLANMALI”

Adana’da yaşanan sorunlardan kenti yönetenlerin yanı sıra kendilerinin de sorumluluğu bulunduğunu kaydeden Tanrıverdi, “Herkes az ya da çok hatasını kabul etmek zorunda. 3194 sayılı İmar Kanunu’nu birçok nedenden dolayı doğru uygulayamadık. Adana’da kentsel rantın yönetilmesi noktasında kavgalar yaşandı” diye konuştu.

2016 yılını hiç hatırlamak istemediklerini, Adana başta olmak üzere Türkiye genelindeki sorunların tüm paydaşların samimi çalışmalarıyla, ülkesine olan inancıyla aşılabileceğine işaret eden Tanrıverdi, 2017 yılının toplumun tamamını kapsayan kucaklayıcı ve yapıcı çalışmalarla geçmesini diledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu