Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

HERKES ŞAPKAYI ÖNÜNE KOYSUN!-Ömer Üney yazdı

Yayınlanma Tarihi :
HERKES ŞAPKAYI ÖNÜNE KOYSUN!-Ömer Üney yazdı

Malumunuz… Milletvekili seçimleri yaklaşıyor. İster iktidar, isterse muhalif olsun, bu kent için yüreği çarpanların öncelikli sorunlara eğilmesi gerekiyor. Siyasilerin kısır çekişmelerine alışkınız. Birbirlerine laf atmalarına, ironi yapmalarına felan çok da kafa yormuyoruz artık. Çünkü bizi ilgilendiren sanayi ve tarımın beşiği konumundaki Adana’nın düştüğü durum… Kimse kusura bakmasın öyle ‘Adana uçtu/uçacak, kaçtı/kaçacak’ palavralarına inanmıyoruz artık. Aslında bu cümleleri kuranlar da inanmıyor ya neyse!

Adana’nın ve Adanalı’nın değerini bilmeye çalışan sade bir yurttaş olarak öncelikli sorunları belirlemeye çalıştım.
Sayın aday adayları size rehber olur mu olmaz mı bilmem…
Ama ben sıralıyorum…

İŞSİZLİK – Kentteki işsizlik Türkiye ortalamasının çok üstünde. Özellikle genç işsizlerin varlığı gelecek nesilleri umutsuzluğa sevkediyor.

HAFİF RAYLI SİSTEM – Uzun yıllar süren kazı çalışmalarıyla, kentin trafiğini allak bullak ederek, 10 yıldan fazla sürede yapımı tamamlanan hafif raylı sistemin sorunları bitmek bilmiyor. Adana kamuoyunun büyük çoğunluğu tarafından ‘metro’ olarak anılan sisteminin işletme giderlerinde, yıllık 50 milyon TL zarar ediliyor. Güzergahı yanlış. Ulaştırma Bakanlığı ise 2. etap hafif raylı sistem projesine onay vermedi. Adana’nın kamburu olmaya devam ediyor.

TRAFİK-ULAŞIM – Kentte şehiriçi trafikte büyük sorun yaşanıyor. Özellikle özel halk otobüsü ve minibüslerin fazlalığı nedeniyle trafik sıkışıklığı hakim. Bir de vatandaşa/gazeteciye kaba davranışlara son vermeleri gerekiyor. Şehiriçi ana ve ara yollarda kazı çalışması yapan kurumların koordinasyonsuzluğu nedeniyle yollardaki çukurlar uzun süre onarılmıyor. Araç ve insan geçişi zorlaşıyor.

CEYHAN ENERJİ İHTİSAS SANAYİ BÖLGESİ –Yıllar önce Enerji İhtisas Sanayi Bölgesi ilan edilmesine rağmen Ceyhan’da enerji yatırımlarının geciktiğini her Adanalı söyler. Adana’daki temaslarında bu alana vurgu yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu da ‘yatırımlar yapılması gerekir’ dedi ve doğru söyledi!

ÇARPIK KENTLEŞME – Adana’da belediye başkanlarının da ifade ettiği gibi çarpık kentleşme almış başını gidiyor. Kentteki yapı stoğunun yüzde 85’inin ya ruhsatsız ya da güvenlikli olmadığı ifade ediliyor. Özellikle seçim dönemlerinde ruhsatsız ve çarpık kentleşme alabildiğine artıyor.

TURİZM – 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Turizm Bölgesi ilan edilen Karataş-Yumurtalık sahil bandına tek çivi dahi çakılmadı. Yeşili, doğası ve deniziyle göze çarpan Adana’da turizm gelirleri yok denecek kadar az. 2013 yatırım programında da Adana’ya turizm alanında tek kuruş yatırım yapılmadığı gözlendi.

UYUŞTURUCU – Adana’da madde bağımlılığının artış gösterdiği biliniyor. Yüreğir Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen ‘Uyuşturucuya Hayır’ yürüyüşünün kente önemli bir katkısının olmasını diliyorum.

KUZEY-GÜNEY GELİŞMİŞLİK FARKI – Adana’da Kuzey’le Güney arasındaki fark ortadan kaldırılmalıdır. Kuzey Adana’nın altyapı ve güney bağlantı sorunu giderilmelidir. Göç olgusu şikayet konusu olmaktan çıkarılmalı, göçle gelen insanların kalifiye olabilmeleri için yeni projeler geliştirilmeli, insanlarımız Adana ekonomisine ve üretime kazandırılmalıdır.

TARIM – Kentte verimli tarım arazileri elden gidiyor. Beyaz altın diyarı olarak bilinen kentte pamuk ekim alanları daralıyor. Narenciye ürünleri sanayiye entegre edilemediği için dalında kalıyor. Birçok üretici narenciye ağaçlarını kesmek zorunda bırakılıyor. Tarım topraklarının imara açılmasına müsaade edilmemeli, üretici için alternatif pazarlar ve yeni üretim teknikleri geliştirilmelidir.
ALTYAPI – Merkez ilçelere bağlanan mahallelerin yol, kanalizasyon ve su problemi çözülmelidir. Kentte yağan yağmurun yolları ve altgeçitleri suyla doldurmasının önüne geçilmesi için acilen altyapı çalışmasına yoğunlaşılmalıdır.
SOFULU ÇÖPLÜĞÜ – Sofulu Çöplüğü ıslah edilmeli, Sarıçam ilçesine tam teşekküllü bir hastane yapımı için girişimler başlatılmalıdır.
EĞİTİM-YAŞANABİLİRLİK – BEYİN GÖÇÜ – Adana’da özel öğretim ve kamu tarafından yapılan sınav sonuçlarına bakıldığında eğitimde büyük bir sorun yaşandığı göze çarpıyor. Zira sınav sonuçlarında Adana’nın ön sıralarda adına rastlanmıyor. Yaşanabilir iller arasında Adana’nın 55. sırada yer alması bir başka sorun olarak göze çarpıyor. Kentte yaşanan olumsuzluklar beyin göçüne neden oluyor. Eğitimini tamamlayan veya ekonomik özgürlüğünü garanti altına alan Adanalı genç nesiller İstanbul başta olmak üzere yurtdışında yaşamanın ve iş yapmanın daha avantajlı olduğuna inanıyor.
Bu yazdıklarımın çoğunun belediyeleri ilgilendirdiği düşünülebilir. Ama Türkiye’de ve yanıbaşımızdaki birçok şehirde görüldüğü gibi sorun bu kentte yaşayan herkesin sorunu. Bu nedenle topu sadece belediyelere atma gibi bir derdimiz olmamalı.

Yoksa milletvekili ne işe yarar değil mi ama!

omerSATIR ARASI
M.ÖMER ÜNEY
omeruney01@gmail.com

YORUM YAP