Gündem Adana

HDP’Lİ VEKİLLERDEN ESOB’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

HDP’Lİ VEKİLLERDEN ESOB’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ
09 Ağustos 2018 - 9:26

hdpesob (1)TBMM 27.Dönem HDP Adana Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz ile İl Eşbaşkanı Masum Eri, Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’i makamında ziyaret ederek, 24 Haziran Seçimleri’nde verdikleri destekten dolayı, şahsında tüm esnaf ve sanatkarlara teşekkür ettiler.

Adana ESOB’a gelişlerinde Başkan Sözütek, Başkan Vekilleri Mustafa Göktaş ile yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanları tarafından karşılanan HDP İl Eşbaşkanı Masum Eri, PM Üyesi Barış Karabıyık ile Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz, esnaf ve sanatkarların sorunlarını da dinleyerek çözüme destek sözü verdiler.

HDP Milletvekilleri Hatimoğulları ve Peköz, ziyarete katılan oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile 24 Haziran’da kendilerine destek veren tüm esnaf ve sanatkarlara ayrı ayrı teşekkür ettiler.

hdpesob (2)Milletvekili Hatimoğulları, toplumsal olarak bir yandan dayanışma diğer yandan eleştirileri yapmak gerektiğini ifade ederken, “Baskın bir seçim atlattık. Türkiye’nin değişim ve dönüşümü için bir milattı. Olumlu tarafı yok. Türkiye’nin, esnafın içinde bulunduğu mağduriyet konusunda söylenecek çok şey var. Ülkedeki ekonomik sıkıntılar artık baş edilemez duruma gelmiştir. Başta esnaf olmak üzere işçi kesimini fevkalade etkileyen bir durum var. Tabi mevcut düzen içinde çözme imkanımız yok. Ama bu sıkıntıları hem vekil, hem de insan olarak dile getirmemiz gerekiyor. Biz işçinin, yoksulun yanında mücadeleye devam edeceğiz”dedi.

Milletvekili Peköz de, esnaf ve sanatkarların ülkenin ortadireği olduğunu ancak bu kesimin de artık bel vermeye başladığına işaret ederek, “Ülkemizde orta direk genelde muhafazakar kesim oluyor. Onlar da çoğunlukla sağ partilere oy veriyorlar. İşçilerde öyle. DİSK’in içinde bile yüzde 60 – 80 sağ partiyi tercih ettiği görülüyor. Bugün ülkede ekmek meselesi konuşuluyor. Herkesin evine ekmek giriyor. Konu çok hassas. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor. Pırlanta kullananlara indirim varsa, ekmeğe de devlet desteği olmalı”diye konuştu.

Başkan Sözütek de, dövizdeki artış ve akaryakıta gelen zamların tüm ürünlerde maliyet artışına yol açtığına dikkat çekerek, “Sıkıntı bu sektörlere hakim olanların yaklaşımında. Çiftçinin malını ucuza alıp, stokluyor, 3 – 5 ay sonra da istedikleri fiyata çıkarıyorlar.  Devletimiz bunlara müdahil olmalı. Ayrıca gemilere, uçaklara, ihraç malı taşıyan TIR’cılara, balıkçılara, çiftçilere de mazot desteği veriliyor. Fırıncıya, dolmuşçuya da verilsin. Hem esnaf hem vatandaş mutlu olsun”dedi.