DOLAR23,4980% 1.67
EURO25,3488% 1.04
STERLIN29,5684% 1.04
FRANG26,0828% 1.36
ALTIN1.481,96% 1,42
BITCOIN626.4110.806

HAYVAN SEVERLERDEN MECLİSE ÇAĞRI

Yayınlanma Tarihi :
HAYVAN SEVERLERDEN MECLİSE ÇAĞRI

hayvan_severlerAdana Sokak Dostları Derneği & Patisev Hayvan Severler Grubu Sözcüsü Dr. Hakan Eren, hayvanlara yönelik şiddet olaylarını kınadıklarını, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapmak üzere hazırlanan ve Mecliste bekleyen tasarıların geri çekilmesini veya hayvanların yaşam haklarına uygun bir şekilde düzenlenmesini  istediklerini söyledi.

Seyhan Nehri Kıyısındaki Merkez Parkta hayvanları ile birlikte toplanan Adanalı Hayvan sevenler taşıdıkları pankartlarla uygulanan şiddet olaylarını kınadı. Çeşitli sloganlar atan hayvan severler, TBMM’nde bekleyen yasa tasarısının da çıkarılmamasını istedi.

Adana Sokak Dostları Derneği & Patisev Hayvan severler Grubu Sözcüsü Dr. Hakan Eren yaptığı açıklamada, günümüzde artık insanlar içinde güvenli olmayan dünyamızda, hayvanların  daha fazla zarar gördüğüne dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Mevcut 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili verdiğimiz  mücadele, yasayı dikkate almayan  yetkililer tarafından görmezden gelinmektedir. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapmak üzere Orman ve Su işleri Bakanlığınca Meclise sunulan tasarı, hala Mecliste beklemektedir. Yasalaşmasını  istemediğimiz bu tasarının; hayvanlar için “gerçek bir koruma” olmaktan çok, hayvanların sosyal hayattan tamamen uzaklaştırılmalarına neden olacak bir yaptırım olacağı kesindir.

Bizler Sokak Dostları Derneği ve Patisev Hayvan severler grubu olarak;

– Sokak hayvanlarının uyutulmasına izin veren yasanın kabul edilmesini engellemenin sadece hayvan hakları açısından değil insanların daha medeni bir ortamda yaşaması açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz.

– Hayvanların canlılara yakışır yaşam koşullarının sağlanmasının bir insanlık görevi olduğuna ve bu ideal ortamın yaratılmasında sadece  Hayvan severlerin değil tüm insanların sorumlu olduğuna inanıyoruz.

– Yasa dahilinde hayvanların uygunsuz bir şekilde doğadan uzaklaştırılmasının, birçok bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış doğal yaşam döngüsünü bozacağını ve bunun insanlar içinde sağlık sorunları yaratacağını biliyoruz.

– Hayvanlara yapılan şiddetin insanlar içinde  tehdit   oluşturduğu bir gerçektir.  Bu nedenle hem insanların hem de hayvanların canlıya yakışır yaşam koşullarının sağlanması açısından hiç bir şiddet cezasız kalmamalıdır. Hayvanlara yapılan şiddette para cezasından daha büyük bir cezayı gerektirmektedir.

– 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapmak üzere hazırlanan ve Mecliste bekleyen tasarıların geri çekilmesini veya hayvanların yaşam haklarına uygun bir şekilde düzenlenmesini  istiyoruz.

Tüm canlıların yaşam haklarının yasalarla sıkı sıkıya korunduğu, Hayvanına ve İnsanına maksimum değerin verildiği bir Ülkede yaşamayı görmek için  gereken mücadeleyi vermeye hazır olduğumuzu ile paylaşıyoruz. “

YORUM YAP