DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

GENİŞLETİLMİŞ KOORDİNASYON TOPLANTISI

Yayınlanma Tarihi :
GENİŞLETİLMİŞ KOORDİNASYON TOPLANTISI

kent konseyiÇukurova Kent Konseyi  Yürütme Kurulunun  almış olduğu  Genişletilmiş Koordinasyon Kurulu 55 kurum temsilcisinin katılımıyla Çukurova Belediyesi Meclis Salonunda toplandı.

Konseyi oluşturan tüm kitle örgütleri, dernekler, Muhtarlar, Belediye Meclis üyeleri ve Kamu kurumlarına yapılan  çağrı neticesinde toplam 55 kurumu temsilen katılım sağlandı.
Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ayten Dolançay, kenti yönetenlerden çok yaşayanların söz sahibi olması gerektiğini, kent sorunlarının çözümünde kadın duyarlılığı ile çalışmalar yapacaklarını kadın hareketlerine yerel yönetimlerin bütçelerinde yer verilmesini istediklerini belirtti.
Gençlik Meclisi yürütme kurulu üyesi  Ekrem Damaksız da, Kent Konseylerinin görevi belediye ile halk arasında köprü kurma olduğunu, Gençlik meclisinin de gençlerin ihtiyacı doğrultusunda, çağdaş ve dinamik bir köprü  oluşturacağını bildirdi. Kent Akademileri çalışmalarını yürüten Prof. Dr Mahir Fisunoğlu da  Kent Konseylerinin bilginin üretildiği, paylaşıldığı bir oluşum olduğunu, Çukurova’da kentli nüfusun yüzde 85 oranında olduğunu, bu nedenle konut, ulaşım, yeşil alan kültür sanat ve yoksul grupların kentlilik bilincini olumsuz yönde etkilediğini belirerek, siyasi iktidarların ötesinde kent konseyi anlayışı oluşturulması ile kent sorunlarının çözümünün kolaylaşacağını söyledi.

Toplantıya katılan CHP Çukurova İlçe Başkanı Haşmet Biçer de Kent Konseylerinin siyasi partilerin arka bahçesi olmadığını, bilgi ve toplum merkezli yeni bir kamusal alan olduğunu belirtti.
Başka bir toplantı için Adana’da bulunan  ve toplantıya katılarak görüş ve gözlemlerini aktaran  Prof. Dr. Sencer Ayata da, karar alma süreçlerinde toplumun doğrudan katılacağı oluşumun Kent Konseyleri olduğunu, sürdürülebilir kalkınma, yaşam kalitesi ve tüketimin girmediği zengin kültür insanlar arasındaki sosyal ilişkilerin artmasında Kent Konseylerinin önemini anlattı.

Genel değerlendirmelerden  sonra toplantıya katılarak  görüşlerini sunan kurum temsilcileri de Kent Konseyinden beklentilerini dile getirdi.

YORUM YAP