Ankara Escortları

DOLAR32,2159% 0.09
EURO35,0494% 0.54
STERLIN41,1488% 0.47
FRANG35,2874% 0.44
ALTIN2.452,68% -0,37
BITCOIN69.882,03-0.14

GENÇ KADIN RESSAMLARDAN ‘APOLOGUE’ SERGİSİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
GENÇ KADIN RESSAMLARDAN ‘APOLOGUE’ SERGİSİ

 

korart-apologue (4)ADANA – Genç kadın ressamlar Gamze İlkbahar, Seher Güncan ve Merve Önce’nin ‘Apologue’ isimli resim sergisi Korart Sanat Galerisi’nde açıldı.

İnsanın kendisini sevmesinin yanı sıra insanlığın farklı hallerinin sorgulandığı, resimlerin kimlik temeline dayandığı serginin açılışı yoğun ilgi gördü.

korart-apologue (2)Genç sanatçılardan Seher Güncan, sergiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Düşüncelerim, normal olma hallerini sorgulamaya sürükler beni. Bu sorgudaki odağıma cinsiyet kavramını koymaya çalıştım.  İçinde bulunduğumuz yapı kendimizi hangi kimlikte ifade edersek edelim bu kimliğin bir norma dönüşmesi ve kendimize sabit ve mutlak bir kategori içinde bulunmamızı kaçınılmaz kılıyor. Figürlerde kullandığım renk, anatomi, simgelerle verdiğim karşıtlıklar; resimlerimi ne kadar kimlik temelli yapıyor bunun sorgulaması içerisine giriyorum çoğu zaman. Karşıtını tanımlama, ötekini yaratma, kendi anlaşılırlığının imkânsızlığını anlayan bir döngü içerisine girip kendi resimlerimde kendimi anlamaya ve bulmaya çalışıyorum” diye konuştu.

korart-apologue (1)ZİHİNSEL BOŞALIM…

Ressam Merve Önce ise, “Kendimde neyi arıyorum? Derinliğime mi ulaşmak istiyorum? Bedenimi seviyor muyum yoksa kendime karşı olan tarafta mıyım? Algı sürecindeki değişken olan güzel ve çirkin, doğru ve yanlış arasında kalmış bir arayış mı? İnsanın kendi imgesi üzerinden keşfetmesi daha kolay olduğundandır belki, çünkü bu keşif sırasında uzun, dikkatli, sabırlı bakış sonucu ortaya çıkabilecek ürün ancak kendi modelliğiyle ortaya çıkabilir. Ne kadar yakın, o kadar dürüst… Bedeni keşfetme, merak, heyecan, korku, haz, öfke, korunma… Bu birçok duygunun karışımıyla ortaya çıkan keşfi bir zihinsel boşalım olarak da tanımlayabilirim” dedi.

korart-apologue (3)ARIYORUM!
Sanatçı Gamze İlkbahar da, şunları söyledi: “İsteklerimizle ihtiyaçlarımız arasındaki insan olmanın evrensel çelişkileri..  belki de tüm sorun bu. Tuhaf ama insan olarak birbirimize benzememekle beraber aynı objelere veya nesnelere takılabiliyoruz. Ben basit ve yalın olandan taraftayım nesnel gerçeklik dışında bir soyutlama yapmaya çalışıyorum. Küçük hafif ama hızlı fırça  darbeleri  fotografik etki yaratmadan, olduğu gibi ayrıntıları tuvale aktarma çabası gütmeden belki de yarı empresyonist bir anlayış gelişme kaygısı içindeyim. Form mu? leke mi? Diye sorarsanız aslında ikisine de yakınlık hissediyorum ama bir bakıyorum ki kendimi leke için de yani Siyah ve beyaz için de buluyorum. Aslında içimde bir tezatlık yaşıyorum bu kadar renge karşı bir o kadar  sakinim..   Sonra neden bu kadar inandırmaya çalışıyorsun diyorum her şey bir yanılsama değil mi ? Kendimi inandırmak mı istiyorum yoksa izleyiciyi tatmin etmek mi tüm derdim. Arıyorum! ”

Sergi, 3 Mart 2018 Cumartesi gününe kadar gezilebilecek.

YORUM YAP