DOLAR21,1700% 1.01
EURO22,7326% 1.16
STERLIN26,3660% 0.46
FRANG23,2388% 0.74
ALTIN1.320,97% 0,59
BITCOIN26.772,56-1.595

“GAZETECİLERİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Yayınlanma Tarihi :
“GAZETECİLERİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

elif_dogan_turkmenCHP Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Av. Elif Doğan Türkmen, gazetecilere uygulanan zorluklara dikkati çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Av. Elif Doğan Türkmen, gazeteciliğin yorucu ama onurlu bir meslek olduğunu belirterek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Son günlerde basına yönelik büyük bir baskı olduğunu dile getiren Av. Elif Doğan Türkmen, “Düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde bulunan onlarca gazeteci var. Gazeteciler bir hiç uğruna cezaevlerinde yatarken, dışarıda çalışanlar da büyük bir baskı altında bulunuyor. Hiçbir gazeteci düşüncesinden dolayı cezalandırılmamalı. ‘Benim düşüncemden değildir’ denilerek baskı altına alınmamalı” dedi.

“Yerel Gazeteler Desteklenmeli”

Yandaş olmadığı için desteklenmeyen gazetelerin zor günler yaşadığını vurgulayan Av. Türkmen, “Bunun yanında yerel gazeteler de ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Yerel gazete çalışanları çok zor günler geçirmektedir. Sadece basın ilan girdileriyle ayakta kalma mücadelesi veren yerel gazetelerin ve çalışanlarının desteklenmesi gerekir” diye konuştu.

“Düşünceye Engel Konulmamalı”

Gazetecilerin Emniyet Müdürlüğü’ne alınmamasına da tepki gösteren sönmez “Bir yandan gazeteci halkın gözü kulağı diyeceksiniz bir yandan emniyet müdürlüğüne gazeteci girişlerini engelleyeceksiniz. Halkın haber hakkını göz ardı etme yanlışı bir yana emniyet ile basın arasındaki diyalogun sona erdirilmesi demokrasi ve şeffaflık adına da önemli bir kayıp olacaktır. Son günlerde başta Adana olmak üzere birçok yerde çeşitli törenleri halkımıza ulaştırmaya çalışan gazetecilerin özgürlüğünün kısıtlanması ve görev yapamaz hale getirilmesi de üzücüdür. Basına karşı süregelen yanlışlardan bir an önce dönülmesini diliyorum” ifadesini kullandı.
Türkiye’de basın özgürlüğünün de sekteye uğratıldığını, fikirlerin hapsedildiğini kaydeden Av. Türkmen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün adına yaraşır bir şekilde kutlanması temennisiyle bütün çalışanların gazeteciler gününü kutladığını sözlerine ekledi.

YORUM YAP