Gündem Adana

GADİR HUM’DA KARDEŞLİK ÇAĞRISI

GADİR HUM’DA KARDEŞLİK ÇAĞRISI
31 Ağustos 2018 - 8:10

 

1ADANA – Barış, kardeşlik, huzur ve dostluğa olan inancın paylaşıldığı bayram olarak kutlanan Gadir Hum, Adana’da da coşkuyla idrak edildi. Hz. Muhammed’in Veda Haccı dönüşü Hz. Ali’yi onurlandırdığı sözlerin ardından her yıl bayram olarak kutlanan Gadir Hum etkinliği, Akkapı’daki spor tesislerinde binlerce kişinin katılımıyla kutlandı.
Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut, Tülay Hatimoğulları Oruç, Kemal Peköz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, CHP Adana İl Başkanı Emrah Kozay, CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ulaş Çetinkaya, Alevi-Bektaşi kanaat önderleri, dernek başkan ve yöneticileri, sivil toplum örgütleri ve binlerce vatandaş katıldı.

2Akkapı Kültür Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (AKYED) Akdeniz Sosyal Dayanışma Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı (ASDA), Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD), Karayusuflu Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KASDA), Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği’nin (AHAD-DER) ev sahipliğinde gerçekleştirilen bayram kutlamasında barışa ve kardeşliğe olan inanç vurgulandı.

37Etkinliğin açılışında konuşan AKYED Başkanı Hüseyin Cömertpay, “Bu kadim topraklarda yaşanan her meşakkatli süreçte sorumlulukların bilincinde ülkemizin ayakta değerlerine bağlı, barış ve huzur ortamı için özveri ile çalışan ve yaşamın her alanına kalifiye bireyler yetiştiren bir toplum olarak yaşamımızı sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

4ASDA Başkanı Kenan İskender, AKAD Başkanı Gökhan Yoldaş, AHAD-DER Başkanı Yusuf Köse ve KASDA Başkanı Necdet Sağlarlı’nın konuşmalarının ardından kanaat Önderi Mahmut Çelik, günün anlamını içeren konuşmasında tüm insanlığı barışa çağırdı. Dernek ve vakıf başkanları, Alevilerin cumhuriyetin kurulmasında ve yaşatılmasında büyük fedakârlıklar yaptığını ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü her zaman saygıyla andıklarını ifade ettiler. Akkapı’nın kahramanlığın simgesi olduğu vurgulanan konuşmalarda mahallenin geçmişten bugüne yaptığı kahramanca davranışlar anlatıldı.

5BELEDİYE BAŞKANLARI DA KARDEŞLİĞE ÇAĞIRDI

Gadir Hum bayramını maddi ve manevi olarak destekleyen isim olarak kürsüye çağrılan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet’in kurulmasında Akkapı mahallesinin tarihi bir direnç ve kardeşlik örneği gösterdiğini söyledi. Karalar, gördükleri bütün işkencelere rağmen Akkapı halkının Cumhuriyetine, toprağına, vatandaşına ve bayrağına sahip çıktığını hatta kurtuluşun simgesi haline geldiğini vurguladı. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, Gadir Hum bayramının kutlu olmasını diledi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, Ceyhan’da yaptırdıkları cem evini önümüzdeki aylarda hizmete açacaklarını belirterek, belediye hizmetlerini din, dil, ırk ve renk ayrım yapmadan, eşit şekilde sürdürdüklerini dile getirdi. Başkan Sözlü, çocukların koşup eğlendiği, insanların hiçbir ayrım yapmadan birbirine saygı gösterdiği bayramların en büyük özlemleri olduğunu söyledi. Yapılan konuşmalardan sonra Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Düzenlenen konserde Arapça şarkılar da seslendirildi.
6