DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

FİŞLEME İDDİASINDA TEPKİ BÜYÜYOR

Yayınlanma Tarihi :
FİŞLEME İDDİASINDA TEPKİ BÜYÜYOR

adamobAdana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Dönem Sözcüsü Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Milli Eğitim Bakanlığınca birçok özel okulda öğrencilere ailelerinin ve öğretmenlerinin siyasi düşüncelerinin sorgulanmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

AİLELERİN FİŞLENMESİ KABUL EDİLEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İl Valiliklerine gönderilen yazılı talimat doğrultusunda akıl, mantık ve hukuk dışı bir şekilde Milli Eğitim Müfettişleri tarafından bölgemizde birçok özel okulda öğrenciler ve öğretmenler sorgulandığını belirten Ecz. Özkan, yaptığı yazılı açıklamada “Çocuklarımıza öğretmenleri ve aileleri ile ilgili sorular sorularak ailelerin siyasi düşünceleri araştırılmakta ve aileler çocukları üzerinden baskı altına alınmaya çalışılmaktadır. Gerekçesi ne olursa olsun çocukların siyasete alet edilerek sorgulanması, baskı altına alınması, baskı ile düşünce ve fikirlerinin öğrenilmeye çalışılması ve bu yolla ailelerin fişlenmesi kabul edilebilecek bir olay değildir. Kaldı ki; BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 1. Maddesi uyarınca, 18 yaşına kadar her insan çocuktur. Sözleşmenin 14. Maddesi taraf devletlere çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlükleri hakkına saygı göstereceklerini, 16. Maddesi hiçbir çocuğun özel yaşantısına, aile, konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi, onur ve itibarına da haksız saldırılamayacağı düzenlenmiştir. Anayasamızın 24. Maddesi uyarınca; herkesin vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahip olduğunu, kimsenin dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağını, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamayacağını ve suçlanamayacağını,25. Maddesinde ise herkesin düşünce ve kanaat hürriyetine sahip olduğunu, her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimsenin düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağını ve düşünce ve kanaatlerinden dolayı kınanıp, suçlanamayacağı belirtilmektedir. Çocuklar üzerinden ailelere baskı ve korku yaşatarak özgürlüklerin kısıtlanmaya çalışılmasının hiçbir şekilde kabul edilebilirliği bulunmamakla birlikte bu durum ülkemizde yaşanan kutuplaşmanın keskinleşmesine de neden olacaktır” dedi.

ÖĞRENCİLERİN SORGULANMASI AKIL TUTULMASIDIR

Ecz. Ersun Özkan, “Adana Akademik Meslek Odaları Birliği olarak bizler bu olayı Akıl Tutulması olarak değerlendiriyor, bu kararı alan ve uygulayan hukuk ve vicdan yoksunu yetkilileri şiddetle kınıyor, sorgulamaların bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Ecz. Özkan, Konu ile ilgili olarak, şikâyetçi olmak isteyen ailelere Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yardımcı olunacağını da bildirdi.

YORUM YAP