Gündem Adana

“EŞSİZ LİDER”

“EŞSİZ LİDER”
09 Kasım 2013 - 14:47

orhan_sumerAtatürk’ün 75. ölüm yıl dönümü dolayısıyla CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer mesaj yayınladı. Sümer mesajında, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk için “Eşsiz lider” dedi.

Sümer mesajında şunları söyledi ’”Bir ulusun kaderini değiştiren, halkını esaret altında yaşamaktan kurtararak özgürlük ve bağımsızlığına kavuşturan, kurduğu cumhuriyet rejimi ile bağımsızlığın, demokrasinin devamını sağlayan, yokluk içinde silah arkadaşları ile sayısız zaferlere imza atmış bir lider ve komutan, Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü kaybedişimizin 75. Yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

Atatürk’ü anlatmaya çalışmak elbette ki sayfalara, ansiklopedilere sığacak bir durum değildir.

O zor yıllarda imza attığı başarıları, henüz batılı medeniyetlerde bile yapılmamış devrimleri yapmasını, bugün cumhuriyetin dimdik ayakta durmasını sağlayan temelleri ne kadar sağlam attığını, ekonomik atılımları hızlı ama kararlı bir şekilde nasıl başlattığını ve sürdürdüğünü, ülkenin siyasal yaşamının şekillenmesi için nasıl çaba harcadığını, gençleri ve kadınları  hep ön planda tutarak ülkeye kattığı dinamizmi ve daha binlerce icraatını anlatmaya ne sayfalar nede zaman yeter.

Atatürk,  öngörüsü yüksek bir liderdi. Bugün dahi karşılaştığımız ve cumhuriyet kurumlarını hedef alan saldırılara daha o zamanlardan işaret etmiş ve bununla da kalmayarak, bu saldırıları bertaraf etmenin yolunun yine cumhuriyet olduğunu bizlere öğretmiştir. Onu anlamak, anmak ne kadar önemli ise onun açtığı yoldan ileriye doğru gitmek, medeniyet, özgürlük, demokrasi ve hukuk alanında yol almakta en az o kadar önemlidir.

Türkiye’nin bugün elde ettiği ve yarınlarda elde edeceği tüm kazanımların altında Atatürk’ün imzası olacaktır. Kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi ile Türk siyasal hayatının başlaması ve devamının sağlanmasında tüm zorluklara karşı ortaya koyduğu emek, bugüne bakıldığında ne kadar doğru bir iş yaptığının göstergesidir. Bugün var olan tüm siyasi partiler onun demokratik bir Türkiye hayalinin eseridir.

Eşsiz Lider, büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız 10 Kasım bizler için bir yas ve matem günü olmamalıdır. Kurucumuzun fikirlerini ve çizdiği hedefleri bir kez daha düşünme, uygulama ve anlamak istemeyenlere inatla anlatma günü olmalıdır.

Bazen Atatürk adını bilme anmaktan imtina edenler bilmeli ve anlamalıdırlar ki, tüm dünyanın halen hayranlık duyduğu önderimize ve onun kurduğu cumhuriyetimize, Türk halkının sevgisi, minneti ve özlemi hiç bitmeyecektir.

Bu duygu ve düşünceler ile Türkiye Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet Halk Partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, kaybedişimizin 75.yılında saygı ve özlemle anıyor, aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum’’