Gündem Adana

ESNAFIN HAKSIZ REKABET İSYANI BAŞBAKANA SORULDU

ESNAFIN HAKSIZ REKABET İSYANI BAŞBAKANA SORULDU
06 Aralık 2016 - 8:15

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin ‘Suriyeli esnaf’ sıkıntısını TBMM’de Başbakan’a sordu

“Adanalı esnaf adalet istiyor”

Esnafın haksız rekabet isyanı Meclise taşındı

Tümer, Adanalı esnafın tepkisini Başbakan’a sordu

zulfikartumer2ANKARA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (AESOB) Suriyeli sığınmacılardan kaynaklanan haksız rekabet isyanı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, ülkemizdeki sayıları 3 milyona yaklaştığı tahmin edilen Suriyeli sığınmacıların onda birinden daha azının kamplarda barındığını, geriye kalanların tamamen kendi tercihlerine göre yerleşmeyi tercih ettiklerini, bu nedenle çeşitli sorunlar yaşandığını belirtti.

BAŞBAKAN’A SORDU

Nüfusu içinde önemli bir orana ulaştıkları illerin ilk sıralarında Adana’nın da bulunduğunu ifade eden Tümer, vatandaşın sosyal sorunlardan kaynaklı şikayetinin yanı sıra esnaf ve sanatkarların kayıt dışı çalışan Suriyelilerin, devletine vergisini ödeyen, primini yatıran, istihdam oluşturan kayıtlı esnaf ve sanatkarlara karşı haksız rekabet oluşturduğunu ve artık bu konunun işsizlikle anılan Adana’da çok büyük bir sorun haline geldiğini kaydetti.

Sığınmacı nüfusun yarattığı doğal olan ve olmayan sorunların şimdiye kadar Adanalılar tarafından büyük ölçüde sineye çekilip, şikâyetlerin fısıltı halinde konuşulurken sorunların vardığı boyut bakımından artık basın açıklamaları ve şiddetli tepkiler haline geldiğini anlatan Tümer, konuyla ilgili sorularının Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

ESNAFIN SESİNİ DUYACAK MISINIZ?

Başbakan’dan Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana ülkemize gelen sığınmacılardan kamp dışında yaşayanların oranına, Suriyeliler için kamu kaynaklarından yapılan harcamadan ücretli ve bağımsız çalışma izni verilenlerin sayılarına kadar birçok konuda yanıt isteyen Tümer’in önergesinde şu sorular yer alıyor:

“Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana sığınmacı olarak ne kadar Suriyeli ülkemize gelmiştir? Bunlardan daha sonra yasal veya yasa dışı yollarla ülkemizden ayrılanlar ile halen ülkemizde bulunanların sayısı nedir? Halen Ülkemizde bulunan Suriyelilerden kaçı kamplarda kaçı kamp dışında serbest olarak yaşamaktadır?

–       Suriyelilerin kamplar dışında yerleştikleri illerde o ilin nüfusuna göre sahip oldukları oranın büyüklüğüne göre yerleşmeyi tercih ettikleri ilk 10 ilimiz hangileridir? Bu illerimizdeki Suriyelilerin her bir il itibariyle sayıları nedir?

–       Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar kamu kaynaklarından yapılan belgeli harcamaların tutarı ile yıllar itibariyle dağılımı nedir? Kamu kaynakları dışından sağlanan bağış, yardım vb.nin tutarı nedir? Bunların yerli ve/veya yabancı kaynaklar ile ayni ve/veya nakdi dağılımları nedir?

–       Suriyelilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya kendi aralarında meydana gelen adli ve inzibatî olayların sayısı, bu olaylar nedeniyle meydana gelen ölüm ve yaralanmalar ile oluşan maddi zararların sayısal ifadesi nedir?

–       Suriyeli sığınmacılardan ücretli çalışma ve bağımsız çalışma izni verilenlerin sayıları ile bunların iller itibariyle dağılımları nedir? Mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışma izni muafiyeti kapsamında çalışmak için başvuranların sayısı ve iller itibariyle dağılımı nedir?

–       Adana’da mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışacak yabancılar için bir kota belirlenmiş midir? Yaşanan sorunlar karşısında bir kota getirmeyi düşünüyor musunuz?

–       Adana merkezinde kayıtdışı işyeri açan Suriyeli sığınmacılarla ilgili istatistiki bir bilgi mevcut mudur? Vergisini ödeyen Adanalı esnaf ve sanatkara karşı kayıtdışı işyeri çalıştıran sığınmacıların haksız rekabetinin önlenmesi için girişimlerde bulunulacak mıdır?

–       Suriyeli sığınmacıların Adana gibi yoğun olarak yaşadıkları illerde, sahip olduğu motorlu araç, motosiklet vb plakalı ve plakasız araçlarla yarattıkları trafik sorunlarının çözümü için ne gibi tedbirler getirmeyi düşünüyorsunuz?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu