DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ERGUT: TEK ALTERNATİF HDP

Yayınlanma Tarihi :
ERGUT: TEK ALTERNATİF HDP

hdpHDP bileşenlerinden Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi MYK üyesi Ferdan Ergut,  HDP il binasında HDP’lilerle bir araya gelerek AKP, CHP arasında sıkışmış siyasete nasıl bir alternatif oluşturulabileceği üzerine bir sohbet gerçekleştirdi. Demokraside gelecek perspektifinin önemine değinen Ergut, bir alternatif olmadan gelecek perspektifinden bahsedemeyeceklerini söyledi. Ergut, bu karşı hegemonya mücadelesinin en önemli aracının HDP olduğunu söyledi.

KAMPLAŞMA SİYASETİ BİTMELİ

Konuşmasına siyasete gelecek perspektifinin önemini anlatarak başlayan Ergut, kısa vadeli düşünmenin yapılacak siyaseti daraltacağından bahsederek yıllardır “solda birleşelim, oyları böldürmeyelim” gibi söylemlerle seçimleri kurtarmaya çalışan CHP’nin varlığının da bu şekilde Türkiye’deki siyasetin ufkunu daralttığını belirtti.

Dünyada CHP kadar kerhen oy alan bir parti daha olmadığını söyleyen Ergut, toplumu kalıba dökerek siyaset yapma anlayışının AKP ile devam ettiğini belirterek aynı zihniyetin farklı bir ideoloji ile devam ettiğini dile getirdi. Toplumu kamplara bölerek yapılan siyaset anlayışına değinen Ergut, bugün de CHP’nin cemaat ve MHP bloğuyla birlikte AKP karşıtlığı üzerinden oy toplamaya çalışmasını eleştirdi. Mevcut durumdan bahseden Ergut, CHP’nin geleceği dışarda bırakarak, programı olmadan AKP’ye karşı söylemlerle siyaset yapmış olmadığını söyledi.

KRİZİN SEBEBİ MERKEZİ VESAYET

Siyasetin dışarıda bırakılmasını eleştiren Ergut, Kürt sorununun Türkiye’de demokrasinin turnusol kağıdı olduğunu belirterek “Kürt sorunu karşısında, yerel katılım konusunda ne diyorlar, ermeni soy kırımını, Dersim Katliamını kabul ediyorlar mı?” diye sordu. Ergut, HDP’de farklılıklarla bir arada olabildiklerini belirterek Gezi’nin de gösterdiği yönetmek için yereller kanalların da açılması gerektiğini ifade etti. HDP’nin bir alternatif olduğunu göstermek için bir gelecek perspektifine oturtmak gerektiğini dile getiren Ergut, merkezi vesayeti gündeme getirerek ona karşı Gezi eylemlerinin de gösterdiği yerelin inisiyatifini ön olana çıkararak sadece AKP karşıtlığıyla değil başka bir dünyanın mümkün olduğunu göstermek gerektiğini söyledi.

 

YORUM YAP