Ankara Escortları

DOLAR32,2159% 0.13
EURO34,9943% 0.02
STERLIN40,9737% 0.04
FRANG35,3710% 0.16
ALTIN2.507,07% 0,16
BITCOIN70.126,68-1.248

EHLİBEYTİ İYİ ANLAYIN

Yayınlanma Tarihi :
EHLİBEYTİ İYİ ANLAYIN

akif_akay_gadir_humCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Aleviliğin Türkiye’deki kültür mozaiğinin en nadide parçalarından olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Türkiye’nin kültürler mozaiği olduğunu belirterek, “Alevilik ve Alevi yurttaşlarımız bu mozaiğin en nadide parçalarındandır ve Alevilerin cemevi talebi görmezden gelinemez” dedi.

Adana Alevi Platformu’nun düzenlediği Gadir Hum etkinliğine katılan CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Aleviler için kutsal ve büyük önem taşıyan Gadir Hum’un Aleviler tarafından bayram olarak kutlandığını anımsattı.

Akay, “Alevi yurttaşlarımız için bu kadar önemli bir günde Ehli Beyt’i daha iyi anlamamız gerekmektedir. Türkiye bir kültürler mozaiğidir. Alevilik ve Alevi yurttaşlarımız da bu mozaiğin en nadide parçalarındandır” diye konuştu.

Ülkede ‘herkese demokrasi ve daha fazla demokrasi’ anlayışının hakim kılınması, inanç ve ibadet özgürlüğünün herkesi kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğinin altını çizen CHP’li Akay, bu bağlamda Alevilerin cemevi talebinin görmezden gelinemeyeceğini belirtti. Akay, Cemevi konusu belediye başkanlığımız döneminde hiçbir şekilde sorun olamaz. Alevi yurttaşlarımızla bu anlamlı günde birlikte olmak ve dünyaya barış mesajlarını iletmek için buradayız. Tüm halkımızın ‘Gadir Hum Bayramı’ kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Etkinlikte, günün anlam ve önemine dair konuşmaların ardından Alevi kültürüne özgü deyişler ve nefesler okundu. CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz da etkinlikte bir konser verdi. Etkinliğe katılan CHP’liler ve aday adayları yurttaşlarla birlikte halaylar çekip dostluk mesajları verdiler.

YORUM YAP