DOLAR20,9783% 0.73
EURO22,5975% -0.26
STERLIN26,4130% -0.37
FRANG23,0886% 0.38
ALTIN1.313,16% -0,69
BITCOIN27.169,010.831

ECZACI ODALARI ADANA’DA TOPLANDI

Yayınlanma Tarihi :
ECZACI ODALARI ADANA’DA TOPLANDI

eczaci_baskanlar_toplantisiAdana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin, Hatay, Aksaray, Osmaniye, Karaman, Adıyaman, Nevşehir ve Niğde Eczacı Odalarından oluşan Güney Bölgesi Eczacı Odaları Başkan ve Yöneticileri Adana Eczacı Odasının ev sahipliğinde Adana Riva Otel’de bir araya geldiler.

Bölgenin Sağlık Sorunları Tartışıldı

Güney Bölgesi Eczacı Odası Yöneticileri toplantısında İlaç ve Eczacılık hizmetlerine ilişkin sorunların yanı sıra vatandaşları yakından ilgilendiren hayati önem taşıyan ve piyasada bulunmayan ilaçlar ile Suriyeli mültecilerin Adana ve bölge illerde yoğun şekilde konaklamaları sonucu oluşan sağlık sorunları ele alınıp tartışıldı. Onbir Eczacı Odası Yöneticileri bir araya gelip, bölge sağlığında yaşanan birçok sorunu masaya yatırarak çözüm arayışlarında bulundu.

Eczacılar Sistemin Dışına Atılmak İsteniyor

Toplantı sonrası Adana ve bölge illerde yaşanan sağlık sorunlarının giderilmesine ilişkin açıklama yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Özellikle SGK tarafından ilaç fiyatlarına yapılan baskılardan kaynaklı olarak birçok ilacın vatandaşlarımıza eczanelerimiz aracılığı ile ulaştırılamadığı bir dönem yaşıyoruz. Bu gün bu ilaçlar vatandaşlarımıza Türk Eczacıları Birliği aracılığı ile ulaştırılsa da, Sağlık Bakanlığı’nın bu tür ilaçların yurt dışından özel şirketler tarafından getirilmesi için ihale yapılacağı açıklaması ile birlikte eczanelerimiz ve eczacılarımız sistemin dışına atılmak istenmektedir. Gerek halk sağlığı gerekse de eczanelerimizin geleceği açısından kabul edilemez olan bu durumun ortadan kaldırılması ve daha ziyade yönetsel eksikliklerden kaynaklı olarak piyasada bulunmayan bu ilaçların eczane raflarımızda yerini alması adına; İlaç fiyat kararnamesi biran önce revize edilmeli, Türk Eczacıları Birliği, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İlaç Firmalarının Yetkilileri bir araya gelerek bu tür ilaçların erişilebilirliğini sağlamalı ve Eczacısız ilaç hizmeti verilmesinin önüne geçilerek halkımızın hakettiği şekilde ilacını ucuz ve güvenilir biçimde eczanesinden ve eczacı danışmanlığında temin etmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

Vatandaşlarımız Ciddi Sağlık Sorunlarıyla Karşı Karşıya

Ecz. Özkan, “İçinde bulunduğumuz coğrafyada, emperyalist ülkelerin yıllardır savaş, acı ve kan ile yeni bir Ortadoğu haritası oluşturma çabaları bugün Suriye’de de katliamlar yaşanmasına neden olmaktadır. Birçok insan evlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmış ve başta güney illerimiz olmak üzere ülkemize binlerce mültecinin gelmesine neden olmuştur. Bunların bir kısmı kamplarda yaşarken, bir kısmı da kontrolsüz şekilde ülkemizin değişik bölgelerine dağılmış durumdadır. Bunun doğal sonucu olarak da gerek mülteciler açısından gerekse mültecilerin yoğun bulunduğu illerimizde yaşayan vatandaşlarımız açısından ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıyayız” dedi.

Sıkıntılar Tehlikeli Boyutlara Ulaşmadan Engellenmeli

Ecz. Özkan, Kontrolsüz bir şekilde değişik bölgelerimize yayılan mültecilerden kaynaklı olarak yıllardır ülkemizde görülmeyen çocuk felci gibi hastalıklar tekrar görülmeye başlandığına dikkat çekerek mültecilerin ülkemizde barınma alanları kontrol altına alınarak sağlık ile ilgili sıkıntıların tehlikeli boyutlara ulaşmadan engellenmesinin gerekliliği konusunda görüşlerini paylaştıklarını bildirdi.

 

 

YORUM YAP