DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

DURAK’IN EFELİĞİ 15 GÜNLÜKMÜŞ!

Yayınlanma Tarihi :
DURAK’IN EFELİĞİ 15 GÜNLÜKMÜŞ!

VURAL KÖSE

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak efsanesi pazartesi günü son buldu.

Üstelik bu efsaneyi bitiren yine Durak’ın ta kendisi oldu.

Görevinden uzak kaldığı 3,5 yıl boyunca suskunluğunu koruyan, ara ara mağdur edebiyatı yapıp, halk iradesinin iktidar tarafından gasp edildiğini cılız seslerle halka anlatmaya çalışan, seçim sürecine girince de aday olabilmek için önce MHP sonra da CHP’nin kapısını aşındıran Aytaç Durak, hiçbir partinin kendisini aday göstermemesi üzerine bağımsız aday olma cesaretini göstermiş ve efelenerek iktidara gereken dersi vereceğini ilan etmişti.

Pazartesi günü görüldü ki Aytaç Durak’ın efeliği sadece 15 günlükmüş.

Partilerüstü, hatta siyasetüstü olduğunu her fırsatta dillendiren Aytaç Durak, aslında hiçbir şey olmadığını bağımsız adaylıktan çekilerek kanıtlamış oldu.

Bağımsız aday olarak herkesin takdirini kazanan Durak, 15 gün boyunca ses getiren bir seçim çalışması yürütmüş olmasına karşın adaylıktan çekildi.

Adana’da herkesin bildiği bir şey vardır ki, Aytaç Durak, kazanacağına inansa hiçbir güç adaylıktan çekilmesini sağlayamazdı.

Bu kez rüzgarın estiği yöne kendini atamayan Aytaç Durak, belki de siyasi yaşamı boyunca ilk kez strateji hatası yaptı.

Anlaşıldı ki Aytaç Durak’ın “Adanalı beni istiyor” söylemi bir balondan ibaretmiş ve o balon çekilme kararıyla patladı.

Anlaşıldı ki, “Anketlerden Aytaç Durak çıkıyor” şeklindeki haberler ve söylemler de manipülasyon amaçlı balonlarmış.

Anlaşıldı ki, Aytaç Durak’ı iktidarda tutan siyasi tecrübesinin geçerlilik süresi sona ermiş.

Anlaşıldı ki, Aytaç Durak tek başına bir güç değilmiş.

Çünkü, tek başına bir güç olsaydı, AKP’den aday gösterilmeyince bağımsız olarak seçime girip AKP’ye en büyük demokrasi dersini veren Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba gibi adını tarihe altın harflerle yazdırırdı.

Tek başına bir güç olduğu safsatasını yayan ve bu ürettiği bu safsataya kendisi de inanan Durak, acı gerçekle tanışmış oldu.

Anlaşıldı ki, Adanalı artık Aytaç Durak’ı istemiyor ve bunu anketlere verdiği yanıtlarla gösteriyor. Eğer Adanalı Durak’ı yeniden isteseydi Durak anketlerden açık ara çıkardı ve adaylıktan da kesinlikle çekilmezdi.

Her insan kendine yakışanı yaparmış.

Durak da kendine yakışanı yaptı.

Çok önce yapması gerekeni, bağımsız aday olduktan sonra yapan Aytaç Durak, bu kararla  siyaseten kendisini bitirmiştir. Yani aslında kendi kendini tasfiye etmiştir.

Durak, Hüseyin Sözlü’nün adaylığı açıklandıktan sonra Sözlü’yü destekleyip aday olmayacağını ilan etseydi, 30 Mart’tan sonra Adana’nın göbeğine Durak’ın heykeli dikilebilirdi.

Konuya başka bir açıdan bakıldığında ise Durak kendisi için en doğru kararı vermiştir.

Seçimi kazanamayıp rezil olmaktansa adaylıktan çekilip en güçlü adaya destek vermek stratejik açıdan doğru bir hamleydi.

Durak, bu kararıyla kazanamayacağı bir seçim için milyonlarca lirayı harcamaktan da kurtulduğu gibi iddialara göre milletvekilli seçimi için kendisi ya da oğlu için adaylık sözü de aldı.

Bu iddialar doğruysa Aytaç Durak, hem siyasi itibarını yerle bir etmiş hem de bir taşla üç kuşu birden vurmuş oldu.

Durak, 25 yıllık belediye başkanlığı süresince Adanalıları gerçekten kucaklayabilseydi, her şeyi ben bilirim anlayışını bir kenara bırakıp birazcık mütevazı olabilseydi, çevreciye çevrecilik, mimara mimarlık, gazeteciye gazetecilik, deprembilimciye deprembilimi öğretmeye kalkmasaydı, kendisini telefonla arayan vatandaşı fırçalamak yerine vatandaşın derdini dinleyebilseydi, metroya milyon dolarları gömmeseydi, Adana’nın kuzey-güney, Seyhan Nehri’nin doğusu-batısı gibi kavramların oluşmasına neden olmasaydı, gerçek anlamda hizmeti kentin her tarafına eşit bir şekilde götürüp herkesin gönlünü kazansaydı, her seçim döneminde rüzgarın estiği yöndeki partiye gitmek için 40 dereden su taşımasaydı, bugün her siyasi parti kendisini aday yapmak için yarışırdı.

Böylece Aytaç Durak Adana’nın efsane başkanı olurdu ama sonuç ortada.

Sözün özü Aytaç Durak, 25 yılda yaptıklarının karşılığını bugün alıyor.

Durak, Baraj Yolu’ndaki seçim pankartlarında Büyük Önder Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözünü kullanmıştı.

Şimdi bağımsız olmadığına göre…

YORUM YAP