Gündem Adana

DR. ŞEVKİN, HAVA KİRLİLİĞİNİ MECLİSE TAŞIDI

DR. ŞEVKİN, HAVA KİRLİLİĞİNİ MECLİSE TAŞIDI
19 views
23 Aralık 2018 - 10:08

muzeyyen sevkin-tbmm kursu (1)CHP Adana Milletvekili, Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’daki hava kirliliğinin korkunç boyutlarının araştırılmasını istedi

Adana’nın kirli havası meclis gündeminde!

Dr. Şevkin, hava kirliliği için meclis araştırması istedi

“Adana’nın kirli havası halk sağlığını tehdit ediyor”

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Jeoloji Yüksek Mühendisi, Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’daki hava kirliliğinin halk sağlığını tehdit eder boyuta geldiğine dikkat çekti. Kentteki hava kirliliğini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Dr. Şevkin, sorunun çözümü için meclisin araştırma komisyonu kurmasını talep etti.

hava (2)Başta kalitesiz kömür ve yakıt kullanımı olmak üzere çeşitli nedenlerle Adana’daki hava kirliliğinin büyük boyutlara ulaştığına işaret eden Dr. Şevkin, “Adana’da doğalgaz kullanımı sınırlıdır. Adana, 81 ili oluşturan Türkiye genelinde havası en kirli 3. kent olmuştur. Araştırmalar ise 81 ilden sadece 6’sının havasının temiz olduğunu göstermiştir” dedi.
havakirliHALK SAĞLIĞI SORUNU!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de her an farklı sanayi tesislerinden tonlarca tehlikeli atık oluşturulduğu, yapılan akademik çalışmalarda Türkiye`de son 10 yılda ortalama 7,2 milyon ton tehlikeli atık oluştuğu ve bu süre içinde yaklaşık olarak toplam 51 milyon ton tehlikeli atık üretildiğinin belirlendiğini dile getiren Dr. Şevkin, Bu korkunç rakamlar tehlikeli atıkların yönetiminde de dikkatli davranmamız gerektiği gerçeğini doğurmuştur” dedi.

hava (1)Hava, çevre ve gürültü kirliliğinin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna vurgu yapan Dr. Şevkin, araştırma önergesi talebini şu gerekçelere dayandırdı:

“Her geçen gün artan kirlilik hastalıkların boyutunu da arttırmıştır.Uzmanların açıklamalarına göre hava kirliliği ölüm sebebi olarak değerlendirilmese de akciğer, kalp ve sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Astım, kronik bronşit, kalp krizi, kalp yetmezliği ve solunum yolları enfeksiyonu gibi hastalıklar da oluşmaktadır. Adana 2015 ve 2016 yıllarında yapılan ölçümlerde partikül madde toleranslı yasal limit değeri yaklaşık 100 kez aşılmıştır.
havakirlii2Adana ve çevre illeri yakından ilgilendiren ve toprakları gelecek açısından olumsuz etkileyen anız yangınları da ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Çukurova bölgemizde genelde yıl içerisinde iki ürün alınmakta ise de ülke topraklarımızın büyük kısmı organik madde içeriği bakımından fakir olup, yüzde 65’inde organik madde içeriği azdır. Anız ise; toprak için önemli bir organik madde kaynağıdır. Zamandan ve maliyetten kazanç sağlandığı düşünülse de anız yangınları, aslında ülke topraklarına büyük zarar vermektedir. Ayrıca saatlerce süren yangınlarla birlikte oluşan dumanlar hava kirliliğine neden olmaktadır. Tüm bu gerekçelerle Adana’da hava kirliliğine neden olan etkenlerin belirlenmesi, çevre, toprak ve halk sağlığının korunması, çözüm yollarının bulunması amacıyla Anayasa’nın 98 ve iç tüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”
hava (1)

© 2019 Gündem Adana Tüm Hakları Saklıdır.

çanakkale masaj salonu çorum masaj salonu osmaniye masaj salonu ısparta masaj salonu yozgat masaj salonu edirne masaj salonu amasya masaj salonu kırklareli masaj salonu elazığ masaj salonu kütahya masaj salonu muğla masaj salonu