Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.815,151.848

‘DON SAVAŞÇILARI’

Yayınlanma Tarihi :
‘DON SAVAŞÇILARI’

don1Başta narenciye olmak üzere, kayısı, kiraz ve ceviz gibi bahçe ürünlerinde büyük ekonomik kayıplara neden olan don olaylarına karşı geliştirilen “Don Pervaneleri” Adana’da, 16-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek tarım fuarında tanıtılacak.

Uygulama alanına pervane kurulacak

İthallerinden daha ekonomik koşullarda Adanalı firma Polyar Grup tarafından üretilen “don pervaneleri”nin çiftçiye en iyi şekilde tanıtmak amacıyla, fuar alanında uygulama da yapılacak. Pervaneler alanda kurularak, üreticilere uzmanlar tarafından detaylı bilgiler aktarılacak.

Çiftçilerimizi bekliyoruz

Polyar Grup Proje ve İmalat Müdürü Selim Özkan, kapalı sergi ve uygulamalı tarım alanının bir arada bulunacağı, Çukurova Tarım Fuarı’nın 16 Eylül’de açılacağını anımsatarak, “ELKA Fuarcılık tarafından açılan bu fuarda biz de yerimizi alacağız. 16-20 Eylül’de Adana’daki Çukurova Pamuk Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ÇUKOBİRLİK) alanında gerçekleştirilecek fuarda, tüm çiftçilerimizi standımıza ve uygulama alanında, don pervanelerimizi incelemeye davet ediyoruz” dedi.

don50 bin çiftçi bekleniyor

Özkan,  250 firma ve 50 bin çiftçinin fuara katılımının beklendiğini belirterek, “Fuarımızda standımızı ziyaret edecek üreticilerimize, don pervanelerimizin teknik özelliklerinin yanı sıra ürün için taşıdığı hayati önemi de uzmanlarımız anlatacaklar” diye konuştu.

Çiftçi bilinçlenecek

ABD ve Yeni Zelenda gibi ülkelerde üretilip ithal edilen “don kırıcı” rüzgar makineleri yerine yerli malı “Don savaşçısı” rüzgar makinelerinin hem aynı işi gördüğünü hem de daha ekonomik olduğunu belirten Selim Özkan, yerli üretimin aynı zamanda bakanlıkça da desteklendiğini kaydetti.

Devlet desteği de var

Bu makineler için Ziraat Bankası aracılığıyla yüzde 50 hibe desteği sağlandığını ifade eden Selim Özkan, ürünün sigortası görevini üstelenen bu makineler sayesinde kış mevsiminde don olayları kabus olmaktan çıkıyor. Hava sıcaklığı don seviyesine geldiğinde makine otomatik olarak pervanelerini açarak, ürünü koruyor” diye konuştu.

İlkel yöntemler kullanılmamalı

Selim Özkan, bugüne kadar üreticilerin ürünlerini dondan korumak için bahçelerinde soba, lastik, saman ve sap yakma gibi çeşitli geleneksel yöntemlerinin olduğunu hatırlatarak, “Oysa gelişen teknoloji ile birlikte çağdaş bir don savaşçısı olan rüzgar makineleri sayesinde bu ilkel yöntemler artık tarihe karışmalı” dedi.

Özkan, son yıllarda üreticinin bilinçlenmesiyle don pervanelerine olan ilginin arttığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Üreticimiz artık  diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi rüzgar pervanesi gibi teknolojik yöntemlere bahçelerini koruma altına almalı.  Rüzgar pervanesi, hava sıcaklığı belirlenen seviyeden aşağıya düştüğünde otomatik olarak devreye giriyor ve soğuk havanın kalmasını engelleyerek, hava sirkülasyonu yaratıyor. Bu da ürünlerin donmasını önlüyor.”

YORUM YAP