Gündem Adana

DİSK, TOPLU SÖZLEŞMELERE VE ASGARİ ÜCRETE ZAM İSTEDİ

DİSK, TOPLU SÖZLEŞMELERE VE ASGARİ ÜCRETE ZAM İSTEDİ
14 Ağustos 2018 - 8:27

huseyinyasargundogduDİSK Çukurova Bölge Temsilcisi ve DİSK Genel İş Adana Şube Başkanı H.Yaşar Gündoğdu, “Toplu Sözleşme Zammı ve Asgari Ücret Güncellensin” dedi.

Kadroya ve belediye şirketlerine geçiş yapan işçiler adına Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan toplu iş sözleşmesinin güncellenmesi talebi ve yaşanan ekonomik krizle ilgili açıklama yapan Gündoğdu, şunları söyledi:

“Ekonomik krizi işçiler çıkarmadı, bedelini de ödemeyeceğiz!

Ekonomide uzunca bir süredir bozulan göstergeler bir mali krize dönüşmek üzeredir. Kamu maliyesi alanındaki bozulmalar, dış borçların çevrilmesinde yaşanan sorunlar ve dış kaynak bulmanın giderek zorlaşması döviz kuruna yansımıştır.

Ekonomide yaşanan zorluklar Cumhurbaşkanlığı yönetimini, isabeti tartışılmakla birlikte, önlem almak zorunda bırakmıştır.

9 Ağustos günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla kamu idarelerinde tek hesap dönemine geçilmiş; aynı Resmi Gazete’de bununla ilgili bir de uygulama yönetmeliği yayımlanmıştır.

Bu Karar’la birlikte belediyeler ve şirketleri de dahil olmak üzere tüm kamu idarelerinin gelir ve harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yönetimine geçmiştir. Tüm harcamalar Bakanlık onayı ile yapılabilecektir. Bu kabul edilebilir değildir; belediyeler üzerinde ağır bir ekonomik ve yönetsel vesayet anlamına gelmektedir.

Ayrıca Ağustos ayından başlamak üzere belediyelere gönderilen merkez payından yüzde 25 kesinti yapılacağı söylentileri ortalıkta dolaşmaktadır.

Bozulan kamu maliyesi dengesiyle birlikte faizler artmaya başlamış tüketici enflasyonu yüzde 25’e yaklaşmıştır.

Yüksek enflasyonun ve TL’nin yaşadığı tarihi değer kaybının da tetiklediği hayat pahalılığının sonucunda işçi ücretleri mum gibi erimeye başlamıştır. Bu konuda önlem alınması artık zorunludur.

Özellikle kamuda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımının sona erdirilmesi sonucu YHK tarafından ilan edilen ve 1 Ocak 2018- 30 Haziran 2020 arası dönemde 6’şar aylık dönemler için ilan edilen çıplak ücretlere yüzde 4 oranında yapılan artışlar yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında işçileri ve ailelerini açmaza sürüklemiştir. Daha bugünden işçilerin reel ücretlerinde erime yüzde 10’u geçmiştir.

Aynı durum asgari ücret için de geçerlidir. Asgari ücretle çalışan milyonlarca işçi yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında son derece zor koşullardadır. Buna bir de işsiz kalma riski eklenmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Yönetimi acilen kamuya geçiş yapan yaklaşık 1 milyon işçinin ücret zamlarını güncellemeli, en azından gerçekleşen enflasyon oranında ücret artışları yapmalıdır.

Yaşanan olağanüstü ekonomik koşullar nedeniyle asgari ücrette artış yapılmalıdır.

Kamu maliyesinde yaşanan zorluklar nedeniyle belediyelere yansıyan tasarruf önlemleri işçilerin fazla çalıştırılmasına ve fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi gibi uygulamalara dönüşmeye başlamıştır.

Kamuda “tek hazine kurumlar hesabı” uygulamasına geçişin belediye bütçelerine getireceği kısıtlamaların farkında olmakla birlikte tasarruf denilince ilk akla gelenin belediye işçilerinin ücretleri ve hakları olmasını kabullenmiyoruz.

Ülkemizin bu tarihsel ekonomik ve mali krizden çıkması işçi sınıfının ve sendikamızın temel beklentisidir; ancak krizden çıkış için alınacak önlemlerin belirlenmesinde sendikaların görüşlerinin alınması ve krizin faturasının işçi sınıfına yıkılmamasını talep ediyoruz.

Ayrıca ve en önemlisi olarak bugüne kadar devlet kaynaklarıyla büyüyen rantiye kesimine ise bu kriz ortamında hiçbir biçimde ve hiçbir yol ve yöntemle kamu kaynağı aktarılmaması talebini yüksek sesle ifade ediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
    EN ÇOK KAYBEDENLER
      EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
        BUGÜN 1000TL NE OLDU?
        • -

          BORSA

        • -

          DOLAR

        • -

          EURO

        • -

          ALTIN

        KUR ÇEVİRİCİ

        Para Birimi

        Çevrilecek Para Birimini Seçin