Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.815,151.848

“DİN VE VİCDAN HÜRRİYET HAKKI İHLAL EDİLİYOR”

Yayınlanma Tarihi :
“DİN VE VİCDAN HÜRRİYET HAKKI İHLAL EDİLİYOR”

 

ELİF DOĞAN TÜRKMENTBMM Katip Üye ve CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in; “İki kırmızı çizgimiz var. Aleviliğin İslam’ın dışında bir yol olarak tarif edilmesi ve cem evleri caminin alternatifi olarak gösterilmesi” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

Devletin dini temsilcilerinin daha hassas ve daha dikkatli davranması gerektiğini belirten Türkmen, “en hafif ifadeyle bu sözler, inanç özgürlüğüne saygı göstermeyen bir anlayışın tezahürü ve Anayasamızda yer alan, insanların ‘din ve vicdan hürriyeti’ hakkının ihlalidir” dedi.

Türkmen şunları söyledi:

“Doğu ve Güneydoğu bölgemizde adete bir iç savaş yaşanırken, sınırlarımız da mezhep ve din çatışmalarıyla yangın yerine dönmüşken, bir devlet kurumu olan Diyanetin ayrıştırıcı, bölücü ve yıkıcı bir yaklaşımla, ülkeyi mezhep çatışmalarına sürüklemeye yol açma riski taşıyabilecek tavır içine girmesi kabul edilemez niteliktedir.

Diyanetin bu tavrı; olağan koşullarda başkanlık hesaplarını ve politikalarını yaşama geçirme şansının kalmadığını bilen AKP hükümetinin, baskıcı tehdit ve yok saymaya dayalı yeni stratejisinin bir parçasıdır.

Toplumun önemli bir bölümünü oluşturan Aleviler inançlarını aidiyet duygularını diledikleri şekilde yaşama hakkına sahiptirler.

Diyanetin ayrıştırıcı bölücü bu tutumu İslam dininin “hoşgörü ve sevgiyi” esas alan tutumuyla da örtüşmemektedir. Hoşgörüsüzlüğün ve yıkıcılığın dine alet edilmesini asla kabul edemeyiz. Hiçbir devlet kurumu, İslam dini adına karar veremez”

YORUM YAP