Ankara Escortları

DOLAR32,1861% 0.09
EURO34,9044% -0.21
STERLIN41,0350% 0.24
FRANG35,2140% -0.23
ALTIN2.492,69% -0,42
BITCOIN69.816,00-1.598

“DİN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖNEMLİ”

Yayınlanma Tarihi :
“DİN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖNEMLİ”

taslakABD Adana Konsolosu John Espinoza, AK Partili 4 kadın milletvekilinin Meclis’e türbanla girmesine destek verdi ve ekledi; “Bizim için her zaman din özgürlüğü önemli.” MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile herhangi bir sorun yaşamadıklarını kaydeden Espinoza, Türkiye’de her üst düzey yetkiliyle olduğu gibi Hakan Fidan ile de ilişkilerinin olduğunu söyledi.

SONER KAN (ADANA)

ABD Adana Konsolosu John Espinoza, AK Partili 4 kadın milletvekilinin Meclis’e türbanla girmesine destek verdi. “Din özgürlüğü bizim için önemli” diyen Espinoza, aynı durumun ABD’de de kongrede olması halinde de herhangi bir sorun yaşanmayacağını söyledi.

Gazetecilerle resmi konutunda bir araya gelen Espinoza, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. AK Partili 4 kadın milletvekilinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ‘türban’ ile girmesi ile ilgili olarak, “Bizim için her zaman din özgürlüğü önemlidir” yorumunda bulunan Espinoza, insanların dini inançlarını herhangi bir şey giyerek veya başka şekilde yerine getirmekte özgür olduğunun altını çizdi.

ÇARŞAF BİZ DE SORUN OLMAZ

Bir gazetecinin; “ABD’de kongreye sakalla veya çarşafla birisi gelse sorun olur mu?” şeklindeki sorusuna da Konsolos Espinoza, “Hayır, sorun olmaz” yanıtını verdi. Türkiye’de okullarda okutulan ‘Andımız’ın kaldırılmasına yönelik bir soruya da Espinoza, ABD’de insanların inanmadığı bir şeyi söyleyip söylememekte özgür olduğu yorumuyla karşılık verdi.

FİDAN İLE SORUN YAŞAMADIK

İsrail’in istemediği ve ABD basınında bu yönlü haberlerin çıktığı ileri sürülen MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili görüşleri sorulan Espinoza, Fidan ile bir sorun yaşamadıklarını söyledi. Espinoza, Türkiye’de her üst düzey yetkiliyle olduğu gibi Hakan Fidan ile de ilişkilerinin olduğunu vurguladı. Espinoza, söz konusu ilişkiye de değer verdiklerini ifade ederek, Fidan ile ilgili bir rahatsızlığın bulunmadığını, bu konuda başka bir şey bilmediğini dile getirdi.

FÜZE KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ

Türkiye ile Çin arasındaki füze anlaşması ile ilgili olarak açıklamalarda da bulunan Espinoza, ABD olarak bu konudaki endişelerini Türk hükümetine ilettiklerini belirtti. Çin’den alınacak füzelerin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığını kaydeden Espinoza, “NATO içinde biz her zaman birlik olarak ortak ekipmanlara özen gösterilmesini istedik. Bunu kamuoyuna ve Türk hükümetine yüksek düzeyde bildirdik. Çin’in neden bu kadar düşük olduğuna bakılmalı” dedi.

OPERASYON HALA MASADA

Bir soru üzerine Suriye konusuna da değinen Espinoza, Suriye’nin kimyasal silahların teslimi konusunda yapılan anlaşmaya şimdilik uyduğunun görüldüğünü, ancak Suriye’de konvansiyonel silahlarla insanların öldürülmeye devam ettiğini vurguladı. Espinoza, “Hala Suriye’ye yönelik bir operasyon ihtimali var mı?” sorusuna; şimdi Cenevre görüşmelerine odaklandıklarını, ancak hiçbir şeyin henüz masadan kalkmadığını yanıtını verdi.

ÇÖZÜM DE ‘ESAD’A YER YOK

Suriyeli mülteciler ile ilgili olarak ABD’nin 2 milyar dolarlık bir harcama yaptığını ifade eden Espinoza, “Suriye’de çözüme ilişkin pozisyonumuzda Esad’a kesinlikle yer yok. Çünkü Esad ve çevresindekiler kesinlikle meşruiyetini kaybetti. Cenevre görüşmelerinde de Esad’ın içinde bulunduğu çözümü kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi. Espinoza, ABD’nin olası Suriye müdahalesinin konuşulduğu dönemde ABD Konsolosluğu’nda görevli Amerikalılara verilen Adana dışına çıkış iznin sona erdiğini de sözlerine ekledi.

YORUM YAP