Gündem Adana

DERSHANELER KAPANIYOR

DERSHANELER KAPANIYOR
17 Mart 2014 - 10:14

dershaneAdana’da eğitim alanında faaliyet gösteren ve Adana Ticaret Odası’na (ATO) kayıtlı olan 509 kurumdan 379’unun kapısına kilit vurmaya hazırlanıyor. ATO Özel Eğitim Kurumları Meslek Komitesi Başkanı Muzaffer Emin Yumuşak, “Kanayan bu yaraya çözüm bulunmalı” dedi.

SİSTEMDEKİ DEĞİŞİM

Sektörde yaşanan sorun ve sıkıntılara dikkat çeken Yumuşak, sektör bünyesinde yer alan ve kapanma riski ile karşı karşıya olan kurumların başında dershanelerin yer aldığını, bunu özel okul, özel sürücü kursları ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezleri olduğunu anlattı. Yumuşak, eğitim sisteminde yapılan değişikliklere rağmen, eğitimde istenilen noktaya ulaşılamadığının altını çizdi.

TARTIŞMALAR SÜRECEK

‘4+4+4’ olarak formüle edilen yeni eğitim sistemi ve dershanelerin dönüşümü gibi konulara işaret eden  Yumuşak, “Bu konudaki tartışmalar, bir süre daha devam edeceğe benziyor. Sektörün kanayan yarasına çözüm bulmanın, ciddi bir reformdan geçtiği kanaatindeyiz” dedi. Eğitimin en düşük maliyetle vatandaşa hizmet olarak götürülmesi gerektiğini vurgulayan Yumuşak, ancak bu şekilde eğitimde yüzde 100 başarıya ulaşılabileceğini söyledi.

‘KDV’ BEKLENTİSİ

Yumuşak, “Bu kapsamda eğitimde yüzde 8 olarak uygulanan KDV’nin istisnası; yine aynı şekilde eğitim faaliyetini sürdüren sürücü kurslarımıza da yansıtılmalı. Örneğin; sürücü kurslarının en önemli gideri konumundaki araç alımlarına da KDV istisnası uygulanmalı. Herhangi bir devlet okuluna sarf malzemesi satın alırken KDV istisnası uygulanırken, özel okullar ve dershaneler bu avantajdan yararlanamıyor” ifadesini kullandı.