DOLAR22,0078% 1.64
EURO23,7881% 1.74
STERLIN27,6748% 1.27
FRANG24,2395% 1.62
ALTIN1.384,14% 1,68
BITCOIN27.055,745.246

DAYANIŞMA RUHU VE ADANA… ÖMER ÜNEY YAZDI

Yayınlanma Tarihi :
DAYANIŞMA RUHU VE ADANA… ÖMER ÜNEY YAZDI

SATIR ARASI
M.ÖMER ÜNEY
omeruney01@gmail.com

DAYANIŞMA RUHU VE ADANA…

6 Şubat’taki depremler hepimizi derinden yaraladı. Keşke hiç olmasa, keşke ölmese insanlar… Bir doğa olayı keşke felakete dönüşmese, can almasa…
Ne yazık ki işin aslı bu; önlem almayı bilmiyoruz. Sonra kahroluyoruz…
Yöneticiler artık kendini sorgular mı bilinmez ancak yaraları sarmak adına milletimizin nasıl bir ruhla, inançla yardıma koştuğunu anlatmamız gerekiyor.
Milletin birliğini, azmini, yardımseverliğini görünce insanın umudu tazeleniyor. Düşünsenize; eviniz başınıza yıkılmış yetmiyor bir de canınızı yitiyor. Küçük çocuklarını kucaklarında toprağa vermeye götürenler, anasına, babasına bir kefen dahi bulamayan insanlar!
Ve bir de cenazesini bulamayanlar var!
Hangisini anlatacağımızı bilemediğimiz bir süreçte insanların kardeşliği, dayanışması tutuyor sizi ayakta.
Ülkenin her yanından pılısı-pırtısını toplayıp deprem bölgelerine ulaştırmaya çalışan insanların varlığı gözlerinizin içini yaşartıyor. Sivil toplum örgütleri, iş dünyası, sade vatandaşı, zengini-fakiri, her kim ki insanlara yardım elini, dost elini uzatmışsa içtenlikle teşekkürü hak ediyor.
Bu felakette Adanalılar olarak bizler de olumsuz etkilendik elbette… Bir canın ne kadar kıymetli olduğunu anlatmamız gerekmiyor. Bu bilinçle hareket edildiğinde Adana’da resmi makamların açıkladığına göre, hayatını kaybetmiş 418 kişi olduğunu unutmamamız gerekiyor. Tabi tüm deprem bölgesinde ölüm sayısının 50 bin olduğunu ömrümüzün sonuna kadar akıllarımızda tutmamız gerekiyor.
Ders almaya bakacağız. Aklımızda tutacağız. Ülkenin her kentinden depremzedelere bir nebze olsun yardım ulaştırmaya çalışan insanları unutmayacağız. Kendi yarasını sarmaya çalışırken diğer illerin daha derin acılarını azaltmaya uğraşan Adanalıların çabasını unutmayacağız.
Acıyı derinden yaşayan tüm insanların direnciyle yarınlara umutla bakacağız.
Bir gün bu topraklarda ölümün bu kadar kolay olmaması gerektiğini görmeyi ümit ederek yaşayacağız.
Haklı olarak iptal edilen Portakal Çiçeği Karnavallarında, Jakaranda, Kebap-Şalgam, Lezzet Festivallerinde buluşacağız. Tüm Türkiye’yi Adana’da toplayacağız.
Acıları belleğimizde taze tutacak, ölen insanların anıları önünde saygıyla eğileceğiz.
Daima…

YORUM YAP