Gündem Adana

DAMAR İÇİNDE ERİYEN STENT TAKILDI

DAMAR İÇİNDE ERİYEN STENT TAKILDI
06 Şubat 2014 - 15:02

damar_icinde_eriyen_stentMersin’in Tarsus ilçesinde ilk kez bir hastanın kalp damarına, Medical Park Hastanesi’nde ‘damar içinde eriyen stent’ takıldı

Medical Park Tarsus Hastanesi bir ilke daha imza attı. Hastanede, Tarsus’ta ilk kez damarında yaygın darlığı olan hastaya, son 2 yıldır dünyada uygulanan, Türkiye’de de giderek yaygınlaşan damar içinde eriyen stent başarılı bir şekilde takıldı. Muğla’nın Milas ilçesinde görev yapan Cumhuriyet Savcısı 44 yaşındaki Soner Uygur, eriyen stentle sağlığına kavuştu.

ZİYARET İÇİN GELMİŞTİ

Soner Uygur, Medical Park Hastanesi’nde by pass ameliyatı geçiren ağabeyini ziyaret etmek için Tarsus’a geldi. Uygur, kendisinde de kalp hastalığı olabileceği şüphesiyle hastanede muayene oldu. Kardiyoloji Uzmanı Dr. İbrahim Konukçu’nun muayene ettiği Soner Uygur’a anjiyo önerildi. Anjiyo olan Soner Uygur’un iki damarının tıkalı olduğu ve cerrahi müdahalenin gerekli olduğu söylendi.

ZAMAN KAYBI YAŞAMADIM

Bu arada alternatif olarak yeni yöntemlerden bahsedilen Soner Uygur’a kardiyoloji uzmanları Dr. İbrahim Konukçu ve Dr. Sabri Seyis tarafından damar içinde eriyen stent takıldı. İşlemle sağlığına kavuşan Uygur, “Cerrahi müdahale yerine bana sundukları alternatif tedaviyi değerlendirmek istedim. Şu anda gayet sağlıklıyım” dedi.

YENİ BİR TEKNOLOJİ

Kardiyoloji Uzmanı Dr. İbrahim Konukçu ise “Bu sistem, mevcut olan stentlerde görülen tıkanma riskini neredeyse sıfıra indiriyor. By pass dışında tedavi şansı olmayan hastalarda umut verici. Damarın yapısını bozmayan yeni bir teknoloji. En önemli avantajı 6 ayda erimeye başlayıp yaklaşık 2 yıl sonra damar içinde tamamen erimesi” diye konuştu.