DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ÇYDD’DEN COŞKULU 25. YIL KUTLAMASI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ÇYDD’DEN COŞKULU 25. YIL KUTLAMASI

kutlamaÇağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 25. kuruluş yıldönümünü yurdun dört bir yanında büyük bir coşkuyla kutladı.

Prof.Dr. Türkan Saylan’ın kurucu başkanlığını üstlendiği, 21 Şubat 1989 tarihinde kurulan ÇYDD,102 şubesi ve 14 bin aktif üye sayısı ile Türkiye’de faaliyet gösteren önemli sivil toplum kuruluşlarının başında gelmekte. Prof. Dr. Türkan Saylan adıyla özdeşleşmiş olan derneğin başkanlığını son dönemde Prof. Dr. Aysel Çelikel yürütmektedir. Bugüne kadar orta öğretim ve üniversite düzeyinde 150 bine yakın öğrenciye burs sağlayan dernek, kamuoyunda, yaptırdığı ve sonrasında devlete devrettiği okul, kız öğrenci yurdu ve kütüphanelerle de bilinmektedir.

ÇYDD’nin 25. kuruluş yıldönümü Adana’da da kutlandı. Derneğin Çukurova Şubesi’nde düzenlenen kutlama etkinliğine çok sayıda üye, sivil toplum örgütü temsilcisi, Çağdaş Yaşam Dostu ve gazeteci katıldı. Etkinliğe katılamayan yönetici düzeyindeki bazı isimlerin ise çiçek ve kutlama mesajı gönderdiği görüldü.

ÇYDD Çukurova Şube Başkanı Sibel Özgümüş Adana’daki kutlama etkinliği şu sözlerle başlattı:

“Değerli dostlarımız, öncelikle hepinizi selamlıyor, bu anlamlı günümüzde bizleri yalnız bırakmayan, ÇYDD Osmaniye Şube Başkanımız Metin Önal başta olmak üzere, siz değerli üyelerimize, varlıklarıyla bize her zaman güç veren dostlarımıza, Çağdaş Yaşam söz konusu olduğunda gereken tüm desteği sağlayan kıymetli basın mensubu arkadaşlarımıza, sivil toplum örgütlerinin siz değerli temsilcilerine ÇYDD Çukurova Şubesi adına hoş geldiniz diyorum.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 25 yıl önce Prof. Dr.Türkan Saylan ve Prof. Dr.Aysel Çelikel’in de aralarında bulunduğu bir grup aydınımız tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan hemen sonra 12 Eylül Kenan Evren yönetimine “Ne şeriat ne darbe!” diye tepkisini göstermiştir. Toplumsal reflekslerin tamamında yer almıştır. 17 öğrenci ile başlayan burslarımız 150.000 öğrenciye ulaşmış olup, ÇYDD tarafından yaptırılan 37 kız öğrenci yurdu devlete devredilmiştir. TÜRGEV gibi ayrıcalıklar yaşamamış, aksine kendi gücünden ve kaynaklarından üretmiştir. Aramızda bu temele harç koyan, tuğla koyan, derneğimizde yöneticilik yapmış kurucumuz Prof. Dr. Türkan Saylan’la beraber çalışmış arkadaşlarımız vardır. Bu anlamda derneğimizde gönüllü olarak çalışan ve üyelikte 15 yılını doldurmuş bu arkadaşlarımıza yönetim olarak teşekkür ediyor, onlara birer “Teşekkür Belgesi” sunmak istiyoruz.”

Etkinlik, dernek üyeliğinde 15 yılını doldurmuş üyelere “Teşekkür Belgesi” sunulmasının ardından, 25. yıl pastasının kesilmesi ve Güney Yuşan, Serkan Akın ikilisinin müzik dinletisi ile sürdü. Etkinliğin dikkat çeken yanlarından biri de ÇYDD üyelerinin gelen konukları evlerinde hazırladıkları yiyeceklerle ağırlamaları oldu.

Günün sonunda bazı konukların dernek üyeliği için başvurması, günü ayrıca anlamlı hale getiren bir atmosfer yarattı. ÇYDD’ne üyelik için yapılan yeni başvuruları memnuniyetle karşılayan şube başkanı Sibel Özgümüş; “Aramıza yeni katılan dostlarımızla daha da büyüyeceğimizi, güçleneceğimizi çok iyi biliyoruz. Bugün bizim için zaten yeterince anlamlı bir gündü; yine de Çağdaş Yaşam dostlarının üyelik başvurusu yapmak için bugünü seçmiş olmaları bizim için ayrıca mutluluk vericidir ve anlamlıdır.” dedi.

Etkinliğe; Adana Baro Başkanı Av.Gazi Mengücek Çıtırık, CHP MYK Kadın Kolları Üyesi Nurlu Erkan, İŞKAD Başkanı Elif Doğan Türkmen ve Ayfer Koni, EVKAD Başkanı Sema Turan Yapıcı ve Yönetimi, ADD Başkanı Mehmet Göl ve Yönetimi, KADER Başkanı Hanife Küçükyılmaz, İHD Başkanı Şahin Yılmaz ve Adnan Öğrü, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetimi, CHP Çukurova Kadın Kolları yönetimden Fatma Dinigüzel, Nilgün Kala ve Zihneti Emre, EĞİTİM-SEN Başkanı Kamuran Karaca ve Yönetimi, EĞİTİM-İş Başkanı İsa Kayadan ve Yönetimi, AÇEV Adana Sorumlusu Hatice Çam, gazeteci İsa Ekici, Başkent Haber Ajansı’ndan gazeteci Sema Erdoğan, gazeteci-yazar Süreyya Köle, Avukat Cemil Denli ve çok sayıda dernek üyesi katıldılar.

YORUM YAP