Gündem Adana

ÇUKUROVALI ÖZEL REHABİLİTASYON MERKEZİ AÇILDI

ÇUKUROVALI ÖZEL REHABİLİTASYON MERKEZİ AÇILDI
27 Şubat 2014 - 21:14

rehabilitasyonÖzel Çukurovalı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi törenle hizmete açıldı. Aileler ve çocuklarının da katıldığı törende renkli görüntüler yaşandı. Çukurova ilçesi 100. Yıl Mahallesi 85399 Sokak’ta bulunan Özel Çukurovalı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılış törenine bedensel, zihinsel ve yaygın gelişimsel bozukluğu (otistik) olan çocuklar, gençler ve aileleri katıldı.

Merkezin Kurucu Müdürü Nur Kuru, dört katlı geniş bir binaya sahip olduklarını belirterek, kurumla ilgili ayrıntılı bilgi verdi: “Bahçede hobi ve rehabilite amaçlı bahçe oluşturulmuştur.Velilerin keyifli zaman geçirilebilmesi için kamelya düzenlenmiştir.Eğitimden çıkan öğrenciler aileleriyle burada dinlenmektedir” dedi.

UZMAN KADRO, BİLİMSEL REHABİLİTASYON

Fizik tedavi ünitesinde fizyoterapist ve masör bulunduğunu kaydeden Kuru, şu bilgileri verdi: “Uzay terapisi manuel terapi, masaj ve materyallerle fizik tedavi alması gereken öğrenciler tedavi edilmektedir.Fizik tedavi alıp bireysel eğitim alması gereken öğrenciler yorulmadan ünitenin karşısındaki odada eğitime alınır. Kurumda bulunan, hepsi alanında uzman olup kadro seçilerek oluşturulmuştur. Sınıf  öğretmenlerimiz deneyimli ve başarıları velilerce takdir edilen eğitmenlerdir. Kurum Psikologumuz 25 yıllık hastane deneyimine sahiptir ve aynı zamanda özel eğitim uzmanıdır. Çocuklara verilen bireysel terapi yanında aileleri destekleyici terapi aile danışmanlığı kardeşlerle görüşme homojen gruplarla grup çalışması yapılmaktadır.Kurumda fiziksel engelli öğrenciler yanında zihinsel engelli, down sendromlu, otizmli ve birden fazla engeli olan öğrencilere eğitim verilmektedir. Kurum fiziki konumuyla da veli ve çocukların hoşuna gitmekte, kuş sesleri  ile araç gürültüsünden uzak şekilde eğitimlerini almaktadır. İlkemiz engelli ve engelli ailesini yormak değil destek olmaktır.Onların işlerinin zor olduğunu çok iyi biliyoruz. Ve onlara biraz da olsa soluk aldırmak istiyoruz.”