Ankara Escortları

DOLAR32,1861% 0.09
EURO34,9044% -0.21
STERLIN41,0350% 0.24
FRANG35,2140% -0.23
ALTIN2.492,69% -0,42
BITCOIN69.816,00-1.598

ÇUKUROVA’DA İÇMİMARİ ATAĞI

Yayınlanma Tarihi :
ÇUKUROVA’DA İÇMİMARİ ATAĞI

CHP Meclis Üyesi, İçmimar Çağkan İnan önerdi, Çukurova Belediye Başkanı Emrah Kozay, olumlu karşıladı

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova Belediye Meclis Üyesi, İçmimar Çağkan İnan, jeoloji, jeofizik, inşaat, mimarlık gibi meslek dallarının sağlıklı yapıların oluşması için büyük önem taşıdığını ancak içmimarlık disiplininin de son derece önem taşıyan bir meslek grubu haline geldiğini vurguladı.
Çukurova Belediye Başkanı Emrah Kozay’ın başkanlığında gerçekleştirilen belediye meclisi toplantısında Mayıs ayı içerisinde kutlanacak olan Dünya İçmimarlık Haftası nedeniyle konuşma yapan İnan, başta deprem olmak üzere doğal afetlerde, heyelan ve çığ düşmelerinde binlerce insanın kaybedildiği bir coğrafyada yaşamanın zorluğuna işaret etti.
İç mimarinin artık daha yaşanabilir ve estetik yapıların anahtarı konumuna geldiğine dikkat çeken Çağkan İnan, “Ülkemizdeki içmimarlık bilincinin gelişmesi kentlerin birer kimlik kazanması açısından bakıldığında büyük önem taşımaktadır. Meslek haklarımızın kazanılmasıyla birlikte insanlarımızın içmimarlığın lüks değil bir yaşam biçimi, bir ihtiyaç olduğunun bilinciyle hareket etmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

BAŞKAN EMRAH KOZAY OLUMLU KARŞILADI
Tasarıma verilen önemin; mobilyadan aydınlatmaya, aksesuardan modaya kadar olan etkisi; ihtisaslaşmış içmimarlara ve tasarımcılara olan gereksiniminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de arttığına işaret eden Çağkan İnan, mekanlardaki ve kentlerdeki silüetin kişinin ruh halini olumlu ya da olumsuz etkilediği göz önüne alındığında yerel yönetimlerin kentlerin gelişimi adına içmimarlarla işbirliğine gitmeleri gerektiğine olan inancını paylaştı.
Bu düşünceler ışığında; Çukurova ilçesinde pilot cadde uygulaması ile dünya genelinde dikkat çeken bir çalışmaya imza atılabileceğini vurgulayan Çağkan İnan’ın bu fikri Çukurova Belediye Başkanı Emrah Kozay tarafından da olumlu karşılandı.
“İÇMİMARLIK YAPI GÜVENLİĞİ AÇISINDAN DA ÖNEMLİDİR”
İçmimarlık faaliyetinin bireysel sonuç doğuran mesleki hizmetlerden olmayıp kamu güvenliği ile yakından ilgili bir görev olduğunu kaydeden İçmimarlar Odası Adana Şube Başkanlığı’nı 2 dönem başarıyla yürüten Çağkan İnan, şunları söyledi:
“İlgili yasalar bu anlamı ile meslek mensuplarının denetim görevini odalara vermiştir ve odalar tarafından gerekli denetimin yapılabilmesi için de üyelik zorunlu kılınmıştır. İçmimarlar Odamıza da sahip çıkıyoruz ve içmimari tasarımlarının Çukurova’da ve Adana’da da hak ettiği değeri görmesi, gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çünkü; içmimarlık mesleği mühendislik disiplinleri arasında ana damardır. Gerek yapı güvenliğinde ve yaşam alanlarında gerekse mekanların rahat ve daha yaşanabilir kılınabilmesi adına içmimarlar vazgeçilmez unsurlara sahiptir. Yerel yönetimlerle birlikte merkezi yönetimlerin karar alma süreçlerinde İçmimarlar Odası ile gireceği diyaloğun doğru kentsel ve bölgesel planlama ile birlikte ülke genelinde çağdaş bir boyutun habercisi olacağını belirtmek istiyorum. İçmimarlar; yapının iç mekanları başta olmak üzere sokak iyileştirmeleri, dış cephe görselleri, kent estetiği ile ilgili dünya çapında çalışmalara imza atmıştır. Bu konuda yapılacak çalışmalara içmimarlar olarak tam destek vereceğimizi vurguluyor, meslektaşlarımın gününü kutluyor, hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

YORUM YAP