Gündem Adana

ÇÜ ÖĞRENCİLERİ, TRT’NİN SEMİNERİNDE

ÇÜ ÖĞRENCİLERİ, TRT’NİN SEMİNERİNDE
05 Mart 2014 - 10:13

CUTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), kuruluşunun 50.yıldönümündeüniversitelerin İletişim Fakültesi öğrencilerine yönelik eğitim seminerleri düzenledi.

Ankara TRT stüdyolarında gerçekleşen etkinliğe Çukurova Üniversitesi İletişim Bilimleri bölümü öğrencilerinden Miraç Pınar Mert,Derya Cengiz,Ceyhun Şeker ve Murat Öztürk katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TRT Eğitim Dairesi Başkanı Mesut Ertanhan, TRT’nin kuruluşundan günümüze kadartarihsel gelişiminden söz etti ve bir yayın kuruluşu olarak TRT’nin idari, mali ve editöryel bağımsızlığının bulunduğunu söyledi.Kuruluşundan itibaren kamu yayıncılığı ilkesini benimsemiş bir kurum olduklarını vurgulayan Ertanhan, mevcut 16 kanallarının olduğunu ve bu kanalların Türkiye’nin her kesimine hitap ettiğini söyleyerek, yayın ilkelerinin halkın sesini duyurmak olduğunu vurguladı.

Üç Günlük Eğitimin Sonunda, Öğrencilere Sertifika Verildi

Seminerin 2. ve 3. gününde başlıca Yeni Medya hizmetleri tanıtımının yanında,“Televizyon Yapım”, “Haber ve Radyo Hizmetleri”, “Stüdyo Reji”, “Prodüksiyon ve Aktüel Kamera Servisi Hizmetleri”, “Işık, Ses ve Kurgu Hizmetleri”, “Naklen Yayın ve Seslendirme”, “Devamlılık Stüdyoları Hizmetleri” ile ilgili tanıtım ve bilgilendirme programları düzenlendi.Seminer TRT tarihi müze gezisi ve ardından eğitim sertifikalarının dağıtılmasıyla son buldu.

Öğrenciler, Mobil TRT Müzesini Gezdi

Öte yandan, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, TRT’nin kuruluşunun 50. yıl etkinlikleri kapsamında Adana Merkez Tren İstasyonu’na gelen mobil TRT müzesini de topluca ziyaret etti. İletişim Seminerleri dersini Vagon Müzede veren TRT program yapımcıları, iletişim öğrencilerine eski ve yeni yayın teknolojilerini uygulamalı olarak gösterdiler.