Ankara Escortları

DOLAR32,1916% 0.02
EURO35,0137% 0.43
STERLIN41,1028% 0.35
FRANG35,2469% 0.32
ALTIN2.450,42% -0,46
BITCOIN69.799,99-0.496

“ÇOCUK FELCİ ÇOCUKLARIMIZI TEHDİT EDİYOR”

Yayınlanma Tarihi :
“ÇOCUK FELCİ ÇOCUKLARIMIZI TEHDİT EDİYOR”

ali_ihsan_oktenAdana Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, Suriye de yaşanan savaş nedeniyle çocuk felci virüsüne rastlandığını, bu salgından korunmak için anne babaların çocuklarına mutlaka çocuk felci aşısı yaptırmaları gerektiğini söyledi.

DSÖ “Halk Sağlığı Acili” Olarak Değerlendirdi

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından 06.11.2013 tarihinde illere gönderilen genelge ile Suriye’de Çocuk Felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu tespit edildiğini, Suriye ile olan uzun sınırımız ve içinde bulunulan durumdan dolayı nüfus hareketleri nedeniyle ülkemizin poliovirüs importasyon riski altında olduğu belirtilerek Suriye ile sınırı olan yedi il ve göç yolu üzerinde olması nedeniyle Adana ilinde 0-59 ay arası tüm çocuklara en az bir ay ara ile Oral Çocuk Felci Aşısı (OPA) uygulaması yapılacağı belirtildiğini ifade eden Adana Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, “Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Suriye’de Ekim ayı başından itibaren çocuk felci vakalarının görüldüğünü teyit etmesi üzerine harekete geçen bakanlık, vakaların Suriye’nin güneydoğusunda Irak ile komşuluğu olan bir bölgede ortaya çıktığını ve diğer bölgelerde şu ana kadar vaka tespit edilmediğini belirledi. Suriye’deki aşılama çalışmalarının son iki yıldır aksaması sebebiyle diğer bölgelerde de vakaların ortaya çıkmasının muhtemel olduğun ifade eden bakanlık, DSÖ tarafından bu durumun bir ‘halk sağlığı acili’ olarak değerlendirilmiştir”

25 Yıldır Görülmeyen Çocuk Felci, Çocuklarımızı Tehdit Ediyor

Poliomyelit (çocuk felci) hastalığı, bazı çocuklarda kalıcı felce yol açabildiğini de sözlerine ekleyen Dr. Ökten, “Hastalık etkeni virüs, su ve besinlerle ağız yoluyla alınıyor. Hastalıktan korunmada en etkili yöntem aşılanmak. 1998 yılından beri Türkiye’de, 1999 yılından itibaren Suriye’de görülmeyen çocuk felci savaşa bağlı temel sağlık hizmetlerinin çökmesi ile yeniden görülmeye başlandı. Suriye’de ki savaş nedeniyle aşı ve bağışıklama hizmetleri çöken ülke de çocuk felci salgınında virüsün nereden geldiği bilinmemesine karşılık, çocuk felcinin endemik olduğu ülkelerden gelenlerle (Pakistan kaynaklı El Kaide, El Nusra askerleri vb.) Suriye’ye ve sınır illerimize taşınabileceği olasılığı yüksek olarak bildiriliyor. Adana-Osmaniye Tabip Odası olarak savaşa bağlı bu salgının daha da artmaması için Sağlık Bakanlığının gerekli önlemleri ivedilikle alıp uygulamaya koyması, bu amaçla hekimlerimizi hangi basamakta çalışıyor olursa olsun bilgilendirmesi, aşı uygulamalarını bir an önce başlatmasını, vatandaşlarımızın da tüm bu önlemlere ve çocuklarının aşısını yaptırmayı ve kesinlikle ihmal etmemelerini öneriyoruz. Ayrıca bugüne kadar ihmal edilen Suriyeli sığınmacıların kamplarda veya sınır kapılarında daha düzenli olarak kontrol edilmeleri özellikle çocukların aşılarının yapılması konusunda Sağlık Bakanlığını daha etkili olmaya çağırıyoruz. Yoksa salgın giderek artarak 25 yıldır görülmeyen çocuk felci hastalığı yeni bir salgınla çocuklarımızı tehdit edecektir. Bu nedenle tüm aileleri çocuklarımızın sağlığı için aşı kampanyasına uymaya çağırıyoruz.

YORUM YAP