DOLAR22,0078% 1.64
EURO23,7881% 1.74
STERLIN27,6748% 1.27
FRANG24,2395% 1.62
ALTIN1.384,14% 1,68
BITCOIN27.055,745.246

CHP’Lİ BULUT: ÜNİVERSİTE MEZUNLARI İŞKUR KAPISINDA

Yayınlanma Tarihi :
CHP’Lİ BULUT: ÜNİVERSİTE MEZUNLARI İŞKUR KAPISINDA

İş bulmak umuduyla İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarına başvuran yurttaşların öğrenim durumlarına göre dağılımı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Her üniversite bitiren iş bulacak diye bir şey yok” sözlerini akıllara getirdi. 2022’de İŞKUR’un kurslarına kayıt olan 10 bin 763 kursiyerden 2 bin 692’sinin üniversite mezunu olduğunu kaydeden CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “İktidarın ‘her ile bir üniversite sloganıyla’ yaptığı nitelikten, alt yapıdan yoksun üniversiteler işsizliğe çare olmak yerine daha da büyüttü. Resmi rakamlar her 3 işsizden birinin üniversite diplomalı olduğunu gösteriyor” dedi.
ANKARA///
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, AKP iktidarında Cumhuriyet tarihinin rekor seviyesine ulaşan genç işsizliğin, hemen her yıl Türkiye’nin en yakıcı sorunları arasında yer aldığını kaydetti. Erdoğan’ın, “İsteyen herkese iş var” dese de giderek derinleşen ekonomik krizin de etkisiyle işsizliğin, artık kronik hale geldiğini belirten Bulut, İŞKUR’un 2022 yılına yönelik verileri de işsizliğin ulaştığı noktayı bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi. Bulut, 2022 yılında iş bulmak ümidiyle İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarına başvuranların yüzde 25’inin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans mezunu olduğunu bildirdi.
İŞKUR’un verileri şöyle:
2022 yılında İŞKUR bünyesinde 514 mesleki eğitim kursu düzenlendi. Kurslara, yüzde 54’ü kadın olmak üzere toplam 10 bin 763 yurttaş katıldı. 2022 yılında kursiyerler en fazla, “İstihdam garantili” olduğu belirtilen kurslardan yararlandı. Mesleki eğitim kurslarından yararlananların için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarını tercih edenlerin oranı yüzde 97 oldu.
2022 yılında en çok mesleki eğitim kursiyeri olan meslekler de İŞKUR’un raporunda paylaşıldı. Toplam 3 bin 571 kursiyer ile “Dokuma Konfeksiyon Makineci” mesleği kursiyer sayısı itibarıyla ilk sırada yer alırken “Kadım Giyim Modelist Yardımcısı” mesleği bin 249 kursiyer ile ikinci, “Montaj İşçisi” mesleğinin ise 453 kursiyer ile üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.
Mesleki eğitim kurslarından yararlanan kursiyerlerin öğrenim durumlarına göre dağılımı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Her üniversite bitiren iş bulacak diye bir şey yok” sözlerini anımsattı. Buna göre, 2022 yılında iş bulmak amacıyla mesleki eğitim kurslarına toplam 2 bin 692 ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunu başvurdu. Toplam kursiyer sayısının yüzde 25’ini oluşturan üniversite mezunları ile diğer kursiyerlerin mezuniyet durumlarına göre dağılımı ise şöyle sıralandı:
>> Okur yazar olmayan: 12
>> Okur yazar: 907
>> İlköğretim: 4 bin 242
>> Ortaöğretim: 2 bin 910
>> Ön lisans: 959
>> Lisans: Bin 684
>> Yüksek lisans: 49
ÜÇ ÜNİVERSİTELİDEN BİRİ İŞSİZ
Verileri yorumlayan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Türkiye’de işsizlik son 20 yılda kronik hale geldi. Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranıyla karşı karşıyayız. Genç işsizlik oranı ise her geçen gün artıyor. İktidarın “her ile bir üniversite sloganıyla”, yaptığı nitelikten, alt yapıdan yoksun üniversiteler işsizliğe çare olmak yerine daha da büyüttü. Ülkemizde 208 üniversite ve bu üniversitelerden her yıl mezun olan milyonlarca gencimiz var. Resmi rakamlar her 3 işsizden birinin üniversite diplomalı olduğunu gösteriyor. Milyonlarca genç eğitimini aldığı mesleği yapamıyor. Asgari ücrete veya daha düşük bir paraya, sigortasız ve güvencesiz işlerde çalışmak zorunda kalıyor. İŞKUR kapısındaki kuyrukların büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Artık ebeveynler çocuklarına üniversite okumayın, meslek edinin yönünde telkinde bulunuyor. Eğitimli gençlerimizin iş bulamaması geleceğimiz açısından vahim ve acı verici” dedi.

YORUM YAP