DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

CHP’Lİ ADAYLAR BORSADA NELER ANLATTI?

Yayınlanma Tarihi :
CHP’Lİ ADAYLAR BORSADA NELER ANLATTI?

chpatbCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı ve Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan ile Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar ve Sarıçam belediye başkan adayı Cumali Yakan projelerini anlatmak için Adana Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

BİLGİÇ, “ŞEHİR AYAĞA VE ATAĞA KALDIRILMALI”

ATB Meclis üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda CHP Belediye başkan adaylarına TOBB hakkında bilgi veren Borsa Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, “Biz Ticaret Borsası olarak şehrin dinamiklerinden olan ticaret odaları, sanayi odaları ve borsalar ile şehrimizin yerel yönetimlerinde en etkili olan belediyelerle uyum içerisinde ilişkilerini iyi yaparak o şehrin ayağa kalması için çalışmalar yapmasını arzu ediyoruz. Bir şehirde ancak bu şekilde marka değerine ulaşabilir. Önceden marka şehir olan Adana’nın bu değerini kaybetmiş olması bizleri çok üzüyor. STK’lar ve yerel yönetimlerin ortak projeleri, ortak kararları ve o şehrin sevdalılarıyla bu yük omuzlara beraber bindirildiğinde, şehir ayağa ve atağa kaldırılarak marka değeri geri alınıp, daha ileriye taşınabilir. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun seçildikten sonra partiyi bir kenara bırakıp, insanları, toplumu kucaklayacak tarzda projelere imza atıldığı takdirde şehrimiz ayağa kalkar. Demokrasimizin güzellikleri siyasi partiler algılanan güzel siyaseti ortaya koydukları takdirde gerçekten şehrimiz kazanacaktır. TOBB olarak seçilecek adaylarla bu koşturma içerisinde hedefe beraber kilitlenir, Çukurova ve bölgemizi ayağa kaldıracak projelere beraber imza atma arzusuyla başarılar diliyorum” dedi.

ÇALIŞKAN, “YAPILACAK İŞLER FONSİYONEL OLMALI”

Tüm Belediye Başkan Adaylarına teşriflerinden dolayı teşekkür ederek, yeni seçimlerde başarı dileyen Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, “Son zamanlarda maalesef siyasette şeffaflık gitmeye başladı. Bir kısım hassasiyetler kaybolmaya başladı. Mesela ülke ve belediyeler genelinde yolsuzluklar çok konuşulmaya başlandı. Bu durumun Türkiye siyaseti için kötü olduğunu düşünüyorum. Tüm partilerden birinci beklentimiz kesinlikle çok şeffaf ve dürüst bir siyaset yapmalarıdır. İkinci beklentimiz güzel, yaşanabilir bir Adana. Belediyeler alt geçit, üst geçit ve benzeri çalışmaları yaparken o iş önce fonksiyonel olmalı ve o fonksiyonu yerine getirmelidir. Turan Cemal Beriker Bulvarında yapılan alt geçidin şehrin trafiğine hiçbir katkısı olmadığını görüyoruz. Ceyhan’dan Mersine giden faydalanıyor ama yan yollar ciddi bir şekilde sıkışıyor. Maalesef belediyecilik anlamında Adana 20 yıldır çok kötü yönetiliyor. Bir de şehrin güzelleşmesi çok yüksek binaların olması anlamına gelmemelidir. 0.25 oturum 0.50 yoğunluk verince imarlı bir gece kondu mahallesi çıkıyor ortaya onun dengesini bulmak lazım. Ben inşaat mühendisi olduğum için 1.2 ile 1.5 – 1.6 arasında 030 oturumlu 6-7 katı geçmeyen ağaçların içerisinde apartmanlar yapılması daha iyi olur diye düşünüyorum” dedi.

 

YAKAN, “SARIÇAM’DA HİÇBİR ŞEY YOK”

Sarıçam da meydan, çarşı, taksi, noter, ticaret alanı ve düğün salonu bile olmadığını ifade eden CHP Sarıçam Belediye Başkan Adayı Cumali Yakan, “Bu kadar olmazın içerisinde Sarıçam nasıl kalkınacak? Biz geldiğimizde yapacağımız ilk iş mevcut planları revize etmek ve yeni bir planlama yapmak olacak. Sarıçam’ın kalkınması için yeni planlarda mutlaka yoğunluk vereceğiz. Menekşe ve Bayramhacılı köyleri göle nazır yerler olduğundan çok yıldızlı oteller projelerimizi hayata geçirerek cazibe merkezi haline getireceğiz. Bizim bölgede arsa fiyatlarının düşük olması bizim de yapacağımız planlamalarla müteşebbisler 500 dönümlük bir alanda 5000 işçi çalıştırılabilmektedir. Belediye olarak her türlü altyapıları yapıp, tüm kolaylığı sağlamayı hedefledik. Müteşebbis heyetten tek şartımız; işçi alırken bizim bölgeleri tercih etmesi olacaktır. Böylece enteğre olup bölgemizde işsizliğe çözüm bularak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin önünü açacağız. Sarıçam da 5 belde var ama merkeze ulaşımı yok, yapılmamış ve düşünülmemiş. Biz geldiğimizde bu beldeleri Sarıçam merkeziyle buluşturacağımız gibi Sarıçam’ı Çukurova Üniversitesi ile de buluşturacağız” diye konuştu.

KARALAR, “SEYHAN ADANA’NIN KALBİDİR”

Adana için kim iyi bir şey yapıyorsa bizim dostumuzdur diye konuşan CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, “Adana hepimizin yaşadığı, önemsediğimiz bir kent. Adana da her şeyin para ettiği, insanının mutlu olduğu, işçisinin, esnafının, çiftçisinin, sanayisinin, ticaretinin mutlu olduğu günler vardı. Adana 1994 yılına kadar böyleydi. Sanayide, gelirde önemli bir yer tutan Adana milli gelirde İstanbul’dan sonra ikinciydi. Birçok ilden gelen insanlara istihdam sağlayıp, barındırırdı. Bu Adana gitti. İşsizliğin, fukaralığın, mutsuzluğun kenti oldu. Adana da birçok fabrika kapandı. Maalesef bunda Adana’yı yönetenlerin ciddi kabahati vardır. Mutlulukla görüyorum ki Ticaret Borsası Adana söz konusu olduğunda siyaset farkı gözetmeksizin ortak payda oluyor. Adana’nın geçmişini bilen, Adana’yı seven ve Adana’nın bu halini gören Zeydan Karalar sizinle yüzde yüz uyumlu çalışacaktır. Küçük ve orta ölçekli ihtisaslaşmış sanayi sitelerine, KOBİ’lere karşı bizim bir zaafımız vardır. Yıllardır desteklenmesini ısrarla söyleriz. Metal sanayini rehabilite edip, çok güzel görünüm vererek yurtdışından müşteri gelmesini sağlayacağız. Seyhan Adananın ruhu, kalbi’dir. Seyhan Adananın kendisidir. Tarih Seyhan’dadır. Devletin bütün kademeleri Seyhan’dadır. Ticaret Seyhan’dadır ve sorunları katmanlaşmıştır. Ağırlaşmış ve yaşanamaz bir hale gelmiştir. Adana tersine göç vermektedir. Beyin göçünü engellememiz lazımdır. Projelerimizle Seyhan’ı yeniden yaşanabilir hale getireceğiz. Bizim ufkumuz budur” şeklinde konuştu.

ARIKAN, “TREN HATTINI YERİN ALTINA ALMAYI PLANLIYORUZ”

Yolsuzlukların olmadığı gerçekten şeffaf bir belediyecilik artık Türkiye’nin olmazsa olmazıdır diye söze başlayan CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, “Bu yolsuzluk özellikle 17 Aralıktan sonra Türkiye’nin gündemine artık tam oturdu. Bizlerin daha hassasiyetli davranmamız gerekiyor. Biz tüm çalışmalarımızı açık ve şeffaf bir şekilde yapacağız. Hem ekonomiye, hem kentsel gelişime, hem demokratik yapıya yön verecek işinde uzman arkadaşlarımızla strateji merkezi kuracağız. Özellikle mekansal planlamalara öncelik vereceğiz. Belediye Evlerinde bu şekilde planladık. Orası Adana’nın değil, Türkiye’nin en önemli mahallerinden biri olacak. 2 katlı ev’de var. 35-40 katlı ev’de var ama biz mekanı planladık. Çukurova’da semt pazarlarının üzerini kapattık bunu işi bilenlerle yaptık. Adana’da bu güne kadar belediyelerce yapılan yatırımlar, yanlış yapılmış. Adana’nın geleceğine ipotek konmuş. Bakın iki tane köprü yapıldı. İkisi de yanlış yapıldı. Bir hafif raylı sistem yapıldı, hiçbir esprisi yok. Ne güzergahı güzergah ne de gittiği yer belli değil. Bakın Atatürk Caddesini karşıya bağladılar. Demirspor binası istimlâk edildi, bir sürü para verildi. Alt geçit yapıldı, nereye gitti? Ucu yok, durdu. Ben bu sorumluluğu taşımam. Belediye başkanı olmak, başbakan olmak, bakan olmak her şeyi ben bilirim demek değildir. En iyi doğruyu biz bulacağız. Bu şehrin ulaşım mastır planının mutlaka yapılması lazım. Adana’nın anayasası olan mastır planının mutlaka yapacağız. Tren hattını Demirköprüden batıracağız Dikiliden çıkacak şekilde yolun altına almayı planlıyoruz. Bu planlamayla 3 bin dönüm arazi kazandığımız gibi istasyonun yerinde müthiş bir kent meydanı çıkıyor. Bu Adana’yı nasıl kurtaracağız? Kentsel dönüşüme önem vereceğiz ve yapacağız. Adana’nın kentsel dönüşümsüz kurtuluşu olmaz. Adana’da işsizlik fazla, bu kaderi değiştirmemiz lazım. Adana’yı turizm merkezi haline getireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından ATB Başkanı Muammer Çalışkan, CHP’li belediye başkan adaylarına borsanın kuruluşunun 100.yıl anısına hazırlatılan ‘Çukurova’da Tarımın Tarihi’ kitabını hediye etti.

YORUM YAP