Gündem Adana

CHP HER YERDE TAM KADRO

CHP HER YERDE TAM KADRO
24 Mart 2014 - 14:07

chptamMahalle mitinglerinin sonuncusunu Akkapı Mahallesi’nde gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Akkapı sakinlerinin yoğun ilgisi ile karşılandı. Binlerce kişinin katıldığı mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Milletvekilleri Ümit Özgümüş, Ali Demirçalı, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan, İl Başkanı Orhan Sümer İlçe Başkanı Reşit Karakuş, ile birlikte meclis üyesi adayları da katıldı.

AKKAPI’DA MİTİNGE REKOR KATILIM

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı miting adeta Cumhuriyet Halk Partisi’nin gövde gösterisine dönüştü. Burada konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, yapılan manipüle anketleri eleştirdi. Akkaya geçmişte de bu şekilde anketler yapıldığını ancak sosyal demokratların bu anketleri yapanları bozguna uğrattığını söyledi. Akkaya, bugün gelinen süreçte yine aynı şekilde siyaset yapıldığını ancak 30 Mart’ta herkesin gerçekleri göreceğini ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerelde iktidara geleceğini söyledi.

ARIKAN’DAN AKKAPI HALKINA HİZMET SÖZÜ

Seyhan’ın önemli sorunları olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan, bu ilçenin 2004 yılından buyana hizmet alamadığını söyledi. Arıkan, “Bu ilçede 1999-2004 yılları arasında Belediye Başkanlığı yaptım. Ancak 2004 yılından sonra bu ilçemiz hizmet alamaz duruma geldi. Bizler Seyhan’ın kaybettiği yılları geri getireceğiz. Önemli projelerimiz var. Bu projeleri gerçekleştirecek ve Adanalılara daha iyi bir yaşam sağlayacağız. Zeydan Karalar’da yanımda, inşallah beraber seçileceğiz. Burada şunun sözünü vermek istiyorum. Zeydan Karalar’ın verdiği her sözün arkasındayım. Onun söz verip yapamadığı eksik kaldığı hizmetler olur ise, olacağını düşünmüyorum ama biz tamamlayacağız” dedi.

TARİHE DESTAN YAZAN MAHALLE

Mustafa Kemal Atatürk’ün de Akkapı’da kaldığı günleri hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Akkapı’nın tarihte destan yazan bir mahalle olduğunu söyledi. Karalar, “Bugün gerçekten görülmeye değer bir kalabalık var. Akkapı bugün destan yazdı. Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, gezi olaylarında olduğu gibi… Arkadaşlar şu konağın önemi büyük. Biliyorsunuz Mustafa kemal Atatürk, Yıldırım Ordu Komutanlığı’ndan alındı. Suriye’den İstanbul’a giderken, 15 Mart-18 Haziran tarihleri arasında burada kaldı. Adana’da görüşmeler yaptı. Sizlerle görüşerek Kurtuluş Savaşı mücadelesini vermeye başladı. Kaç kaç döneminde, Ermeni zulmünden kaçanlara ekmek verildi, aş verildi. Kurtuluş savaşında da destan yazdı. Önemli bir rol oynadı. Gelinen süreçte görüyoruz ki Akkapı halkı destan yazmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı

KARALAR: AKKAPI DAYATMALARA BOYUN EĞEMEDİ

AKP Hükümetinin insanlara belli yaşam tarzları dayattığını söyleyen Karalar, bu dayatmalara Akkapı halkının boyun eğmediğini söyledi. Karalar, “Bize bir hayat tarzsı dayatıldı. ‘3 çocuk yap’, ‘kürtaj yasak’ ‘kadın evde otursun’, ‘dindar bir gençlik yaratacağım’. Bu hayat tarzına karşı gelen bir Akkapı gençliği var. Çok sorumlu bir şekilde bu hayat tarzına direndi Akkapı… Akkapı bu dayatmalara boyun eğemedi ve dünyaya meşhur oldu. Canlarda kaybettik… En son olarak Berkin Elvan’ımızı kaybettik. Evine sadece ekmek götürmek istiyordu. Çok direndi ama Türkiye’deki yönetime direnemedi. Geçtiğimiz günlerde kardeşlerimiz burada Berkin Elvan’ı andı. İşte O kardeşlerimize de teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET BASKICI TAVRINA DEVAM EDİYOR

AKP Hükümetinin baskıcı tavrına devam ettiğini belirten CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, siyasete küçük yaştaki çocukların dahi karıştırıldığını söyledi. Karalar, “ Hükümetin yaptıklarını saymakla bitiremeyiz. Geçen hafta bazı okullarda Milli Eğitim müfettişleri okula gidiyor. Yaşları 5 ila 10 arası değişen çocukları sorguya çekiyor. ‘Sizin evinizde ayakkabı kutusu konuşuluyor mu?’, ‘Hükümet eleştiriliyor mu?’, ‘Tayip Erdoğan’ı mı yoksa Mustafa Kemal Atatürk’ü mü seviyorsunuz?’ şeklide sorular soruluyor.  Müfettiş efendi senin haddine mi Mustafa kemal Atatürk’ü sormak?  Bende soruyorum;  Akkapı halkı Mustafa Kemal Atatürk’ü mü yoksa Recep Tayyip Erdoğan’ı mı daha çok seviliyor? Bu sorunun cevabını Akkapı halkı 30 Mart’ta verecek” ifadelerini kullandı.

AKKAPI MAHALLESİ HAKKI OLAN HİZMETİ ALACAK

Yıllardır güney mahallerinin ihmal edildiğini ve hizmetten yoksun kaldığını söyleyen Zeydan Karalar, buraları unutanı halkın da unutacağını söyledi. Karalar, “Elbette çok ciddi projelerimiz var. Size hizmete geliyoruz. Daha önce size hizmet etmediler, sizi yok saydılar. Bizler sizlerden biriyiz. İçinizden çıkmayacağız Yıldıray Başkan’da, Bende… Arkadaşlar eksikler ile ilgili notlar verdi. Dolmuş güzergâhının uzatılması, semt pazarı, yolun yenilenmesi gibi… Biz yolu yapacağız ama şu yolu denize kadar uzatacağız. Siz güneye hizmet etmeyin, buraları unutun, bu insanlarda sizi unutur” ifadelerini kullandı.