DOLAR23,5039% 1.67
EURO25,4134% 1.31
STERLIN29,6174% 1.26
FRANG26,1709% 1.59
ALTIN1.483,85% 1,55
BITCOIN627.3250.136

ÇGC YÖNETİMİ GAZETECİLİĞİN OKULUNDA

Yayınlanma Tarihi :
ÇGC YÖNETİMİ GAZETECİLİĞİN OKULUNDA

cgcÇukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir ve yeni yönetim kurulu üyeleri, Yeni Adana’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Yeni Adana Gazetesi İmtiyaz Sahibi Çetin Remzi Yüregir’in görüş ve önerilerinin basın dünyası adına önemine dikkat çeken ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Adana’daki tüm üye basın kuruluşlarını zaman zaman ziyaret etme gayretinde bulunacaklarını söyledi.

Dinamik ve etkin bir yapıya sahip Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin bu yapının çıtasını daha yukarılara çıkarmak istediğini dile getiren Esendemir, “Zorlu bir dönemden geçiyoruz. Camia olarak, bu zorlu süreci basın özgürlüğü, fikir ve ifade özgürlüğü, sosyal ve sendikal haklar konusunda kayıpsız atlatma gayretinde olmalıyız. Basının içinde bulunduğu sıkıntılı sürece bir de internet sansürü eklendi. Basın üzerindeki baskılara sessiz kalmamız beklenemez” dedi.

ÇETİN REMZİ YÜREGİR: “KAYGILIYIZ”


Ziyaretleri için ÇGC Başkanı Esendemir ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden Yeni Adana Gazetesi İmtiyaz Sahibi Çetin Remzi Yüregir ise mesleğin sorunlarının birlikte atılacak kararlı adımlarla asgari düzeye indirgenebileceğini vurguladı. Basın kuruluşlarının aynı platformda buluşmasının önemine işaret eden Yüregir, “Sorunlarımızı tam ve eksiksiz tespit edip yetkili mercilere inatla ve ısrarla iletmek durumundayız” dedi.

İktidarın basına uyguladığı sansürü farklı noktalara taşıma niyetinde olduğunun anlaşıldığına dikkat çeken Yüregir, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın internet medyasına müjde olarak lanse ettiği yeni düzenlemelerin basılı medyayı tehdit altına almaya ve yanlı haber portalları oluşturmaya yönelik niyetleri barındırdığı kaygısını dile getirdi.

İnternet medyasının da resmi ilanlardan yararlanabilmesine olanak sağlayacak  düzenlemelerin altında yatan hesapların dikkatle izlenmesi gerektiğini söyleyen  Yüregir şu görüşlere yer verdi:

“İnternet medyasının etkinliğine ve geliştirilmesine asla karşı değiliz, geleceğimizin orada buluşacağına da inanıyoruz.  Ancak binbir güçlükle halka haber ulaştırma derdinde olan yerel medyanın ekonomik kaynaklarına bir darbe daha vurulmaya çalışılıyor. Halihazırda Basın İlan Kurumu’ndan aldığı son derece yetersiz resmi ilanlarla ayakta kalmaya çalışan basılı medyayı bir bakıma tehdit olarak algılamaya çalışanlar farklı uygulamalar içerisine giriyor.  Muhalif internet medyasına hoş görünerek  resmi ilanlar vasıtasıyla bir anlamda sus payı verilmeye çalışılırken diğer yandan iktidara yakın yeni bir  medya oluşumu hedefleniyor. Anadolu medyasına destek amacını taşıyan resmi ilan kaynakları günün koşullarına göre zenginleşitirileceğine bunu kısıtlayacak yeni durumlar yaratılmak isteniyor. Tüm bu gerçekler nedeniyle kaygılıyız.”

YORUM YAP