Gündem Adana

CEZALAR ‘DRONE’ İLE GELDİ

CEZALAR ‘DRONE’ İLE GELDİ
31 Ağustos 2018 - 9:40

trafik1Adana’da polis, trafikte huzur ve güveni sağlayabilmek için hem havadan, hem de karadan operasyon gerçekleştirdi. Emniyet kemeri, ışık ihlali ve seyir halindeyken cep telefonuyla konuşma gibi ihlaller havadan ‘drone’ ile tespit edilirken, radar cihazları da aşırı hız yapanları tek tek tespit etti. Ekipler, sadece bir saatlik uygulamada 35 sürücüye çeşitli kural ihlalleri nedeniyle tam 5 bin 235 lira para cezası verdi.

SONER KAN

ADANA – Adana’da polis, ‘drone’ ile havadan uygulama yaparak, trafik ihlalinde bulunanlara adeta ceza yağdırdı. Başta ‘emniyet kemeri’ olmak üzere ışık ihlali ve seyir halindeyken cep telefonuyla konuşma gibi ihlaller havadan tespit edilirken, radar cihazları da aşırı hız yapanları tek tek yakaladı. Sadece bir saatlik uygulamada 35 sürücüye çeşitli kural ihlalleri nedeniyle tam 5 bin 235 lira para cezası verildi.

trafik13‘DRONE’ İLE TESPİT ETTİLER

Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, trafikte huzur ve güvenin sağlanması noktasında hem havadan, hem de karadan operasyon gerçekleştirdi. İnsansız Hava Araçlar Büro Amirliği’nin de destek verdiği operasyonun merkezi ise, Fuzuli Caddesi oldu. Ekipler, havadan ‘drone’ ile trafikte seyir halinde olan araçları mercek altına alıp, emniyet kemeri, ışık ihlali ve cep telefonuyla konuşma yapanları tek tek tespit etti.

KURALSIZ SÜRÜCÜLERİ DRONE YAKALADI, POLİS CEZA YAZDI ADANA'DA GERÇEKLEŞTİRİLEN TRAFİK UYGULAMASINDA KURALLARI İHLAL EDENLER DRONE İLE HAVADAN TESPİT EDİLEREK CEZALARI KESİLDİ BAZI VATANDAŞLAR KURAL İHLALİ YAPMADIĞINI SÖYLESE DE POLİSHATALARINI GÖSTERDİLER

Uygulama yapılan bölgenin farklı noktalarına da ‘radar cihazları’ yerleştirilerek, aşırı hız yapan araç sürücülerin plakaları da komuta merkezine bildirildi. Sürücüler, güzergahları üzerindeki kontrol noktalarında durdurulup, önce kamera kayıtlarına yansıyan hataları kendilerine tabletler aracılığıyla gösterildi, ardından da kendilerine ‘Karayolları Trafik Kanunu’  kapsamında cezai işlem uygulandı.

SÜRÜCÜLERİ UYARDILAR

Trafik polisleri, çevirme noktasında durdurulan sürücülere daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda da bulundu. Can ve mal kaybının yaşanmaması için kontrollerin kent genelinde yaygınlaştırılacağı öğrenildi. Sürücülere özellikle emniyet kemeri kullanımı, alkollü, yorgun ve uykusuzken araç kullanmamaları yönünde uyarılarda bulunan ekipler, trafik güvenliğini sağlamak için uygulamanın devam edeceği bilgisini verdi.

trafik3BİR SATTE 35 SÜRÜCÜYE CEZA

Öte yandan, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce Fuzuli Caddesi’nde sadece bir saatlik zaman diliminde kural ihlali yapan 35 sürücüye ceza kesildi. Bu kapsamda da 15 kişiye ‘emniyet kemeri takmamak’, 9 kişiye ‘kırmızı ışıkta geçmek’, 4 motosiklet sürücüsüne de ‘kask kullanmamak’, 2 kişiye ‘ehliyet sınıfı dışında araç kullanmak’, 2 kişiye ‘muayene süresini geçirmek’, 2 kişiye ‘trafik sigortasını yaptırmamak’ ve bir kişiye ‘fazla yolcu almak’ suçundan toplam 5 bin 235 lira para cezası kesildi.