Gündem Adana

CANAN KARATAY’I DOLANDIRANLAR YAKALANDI

CANAN KARATAY’I DOLANDIRANLAR YAKALANDI
07 Mart 2014 - 14:47

SONER KAN

cananKendilerini savcı ve polis olarak tanıtıp, aralarında ünlü diyetisyen Canan Karatay’ın da olduğu tam 49 kişiden 3.2 milyon TL’lik vurgun yapan çete çökertildi. Adana ile birlikte 6 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında çete lideri olduğu belirtilen Ahmet E. ile birlikte gözaltına alınan 25 kişi, adliyeye sevk edildi.

7 AYLIK TEKNİK TAKİP

Telefonla ulaştıkları kişilere kendilerini; ‘savcı’, ‘başkomser’, ‘polis’ ve çeşitli kamu görevlisi olarak tanıtıp, vatandaşların kimlik bilgileri ve banka hesaplarının terör örgütünün eline geçtiğini belirtip, sözde şüphelileri yakalamak için belirli hesaplara para yatırılmasını sağlayan Ahmet E. liderliğindeki çete, Cumhuriyet Savcılığı’ndan alınan izin doğrultusunda Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce 7 ay süren teknik ve fiziki takibe alındı.

33 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Polis, ünlü diyetisyen Canan Karatay ve yönetmen Ragıp Yılmaz Atanediz’in de aralarında bulunduğu 49 kişinin 3 milyon 236 bin 300 TL değerinde para ve ziynet eşyası dolandırıldığını belirlerken, operasyon için de düğmeye bastı. 3 Mart günü Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi merkezli Adana, Mersin, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Şanlıurfa merkezde 50 adrese özel hareket destekli eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdi, 33 kişi gözaltına alındı.

48 VATANDAŞ KURTARILDI

Zanlılardan 8’i ifadesinin ardından serbest bırakılırken, 25 kişi de 4 gün süren sorgularının ardından, önce Adli Tıp Birimi’ne getirilip sağlık kontrolünden geçirildi, ardından da adliyeye sevk edildi. Sevk esnasında bazı çete üyelerinin; “Doğruları yazın” şeklinde tehditte bulunması dikkat çekti. Bu arada gerçekleştirilen operasyonlarla da 46 vatandaşın yaklaşık 8 milyon lirasını dolandırmasının önüne geçildiği kaydedildi.

EVLERDEN ‘HAZİNE’ ÇIKTI

Öte yandan, polisin 6 ilde gerçekleştirdiği ve 33 kişinin gözaltına alındığı operasyonlar kapsamında ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda da; 3 ruhsatsız silah, 2 bıçak, 26 bin 300 TL nakit para, 6 altın kolye, 9 yüzük, 6 bilezik, 4 küpe, 28 cep telefonu, 31 simkart, 16 bilgisayar, 12 banka kartı, 23 taşınabilir bellek, 7 hafıza kartı ve 10 farklı bankaya ait dekont ele geçirildiği bildirildi.