Gündem Adana

“BURASI ADANA, KİMSE KİMSENİN İBADETİNE KARIŞMAZ”

“BURASI ADANA, KİMSE KİMSENİN İBADETİNE KARIŞMAZ”
13 Temmuz 2022 - 21:00

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnce Memed Kütüphanesi’nde namazının engellendiğini savunan bir şahsın iddiaları ortalığı karıştırdı. Namaz kıldıktan sonra ‘yasak’ olduğuna dair kendisine bilgi iletildiğini savunan ve Nisan ayındaki görüntüyü Temmuz ayının ortalarında paylaşma gereği duyduğu öne sürülen şahsın, kütüphanenin bir sokak ilerisinde Mahfesığmaz Camii, 350 metre geride Duygu Cafe Mescidi ve 3 sokak ötede ise Tekbir Camii bulunmasına rağmen neden kütüphanede namaz kılma gereği duyduğu kafalarda soru işareti oluşturdu.
Şahsın kütüphanedeki öğrencileri cemaat evlerine davet ettiğine dair iddialar dolaşırken Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İbadet etmek isteyen gelir benim makamımda da ibadet eder. Türkiye’nin çoktan aştığı konularla komplo siyaseti yapanlara karnımız tok. İlgili personel hakkında hukuki süreci başlatıyoruz” dedi.

Öte yandan konunun kamuoyuna yansımasının ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a yüklenen bazı siyasi çevreler, halktan yeterli desteği göremedi.
“Burası Adana, kimse kimsenin ibadetine karışmaz”, “Zeydan Karalar kimsenin dinine, diline karışmaz, laf da söylemez”, “Bu düpedüz bir komplo” şeklinde paylaşımlar yapan Adanalılar, bu tür oyunlara gelmeyeceklerini vurguluyor.