Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.815,151.848

“BU AYIP ÜLKEMİZE YAKIŞMIYOR”

Yayınlanma Tarihi :
“BU AYIP ÜLKEMİZE YAKIŞMIYOR”

rukiye_cinkilicCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, Türkiye’nin insan hakları konusunda ayıplı ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 65.yılında insanlığın hala barış umudunu gerçekleştiremediğini söyledi. Beyannameyi 64 yıl önce kabul eden Türkiye’nin ise insan hakları alanında halen ayıplı ülkeler arasında yer aldığına dikkati çeken Av. Çinkılıç, “Bu ayıp ülkemize yakışmıyor. Dünya halklar ailesinde ayıplı bir ülke olmak istemiyorsak temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldıracak bir perspektifle hareket edecek yeni bir siyasi iktidarın yolunu açacak yerel seçimleri iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

Bildirgenin Kabulü Büyük Umut ve Sevinç Yarattı

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Av. Rukiye Çinkılıç, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada 10 Aralık 1948’de Paris’te toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul ve ilan edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin büyük umutlar ve sevinçler yarattığını kaydetti.

İnsanlık Barış Umudunu Gerçekleştiremedi

“Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar” diye başlayan bildirgenin kabülünün 65. Yılının kutlandığını dile getiren Av. Çinkılıç, “1945’te kurulan Birleşmiş Milletler’in, insanlığın büyük düşünsel birikimini bu Bildirge’ye yansıttığını ifade etti.
Av. Çinkılıç, “Bir daha acılar yaşanmasın diye, dünya halklarının bildiride yer alan haklara ve özgürlüklere dayalı, adil bir hukuk düzenine hakkı olduğunu vurgulamıştı. 2. Dünya savaşı gibi, yaklaşık 36 milyon insanın yaşamını yitirdiği, kentlerin yakılıp yıkıldığı, atom bombalarıyla yüz binlerce insanın aynı anda öldüğü, nesilden nesile geçecek hastalıklara yakalandığı bir dönem aşılmak isteniyor, bir daha insanlığın böyle bir dönemi yaşamaması için idealler belirleniyordu.  Kısaca,  savaş durumu yerini barış durumuna bırakacaktı. 65 yıl önce umut barıştaydı. 65 yıl sonra dünyaya ve ülkemize baktığımızda üzülerek belirtmek gerekir ki, insanlık hala barış umudunu gerçekleştirememiştir” diye konuştu.

Türkiye İnsan Hakları Konusunda Ayıplı Ülkeler Arasında

Türkiye’nin de bildirgeyi 6 Nisan 1949 tarihinde kabul ettiğini anımsatan Av. Çinkılıç, aradan 64 yıl geçmesine rağmen ülkemizin insan hakları alanında halen ayıplı ülkeler arasında yer aldığını vurguladı. Av. Çinkılıç, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde amaçlanan barışın temelini; özgürlük, eşitlik, adalet, kardeşlik değerleri, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar oluşturur… Dünya barışının da iç barışların da temeli bunlardır” şeklinde konuştu.  
İnsanlık Daha Yaşanılır Bir Dünya İçin Yoluna Devam Edecektir

Ülkemizde çoğulculuğa dayalı, katılımı esas alan bir demokrasi kültürü yerleşmediğinin altını çizen Av. Çinkılıç, insan haklarını koruyup geliştirmenin siyasi iktidarların temel görevi olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Değişim ve dönüşüm sürecinin hızlandığı günümüzde, siyasi iktidar, otoriter yapısını hala devam ettirmeye çalışmaktadır. Ancak, yarınlara daha umutla bakmanın maddi zeminleri hala var. Bu gün geleceğimizi yeniden şekillendireceğimiz bir seçimin arifesindeyiz. Dünya halklar ailesinde ayıplı bir ülke olmak istemiyorsak temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldıracak bir perspektifle hareket edecek yeni bir siyasi iktidarın yolunu açacak yerel seçimleri iyi değerlendirmeliyiz.  Bütün engellemelere rağmen insanlık daha yaşanılır bir dünya için yoluna devam edecektir.

YORUM YAP